23 lipiec 2024
Odnawianie mieszkania
Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.
Proponowane: remont, glazura, kleje
Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Prawidłowo wykonana fuga silikonowa wokół wanny czy brodzika prysznicowego może nam służyć przez bardzo długie lata. Nic jednak nie trwa wiecznie, nawet silikon najwyższej jakości starzeje się i z czasem przestaje dobrze pełnić swoje funkcje. Kiedy uszczelniacz zaczyna pękać i odspajać się od podłoża, lub też pojawiła się na nim pleśń, która powraca mimo stosowania odpowiednich środków czyszczących – to znak, że nadszedł czas na wymianę silikonu.
Podczas wymiany silikonu najważniejszy jest, oczywiście, odpowiednio dobrany uszczelniacz silikonowy. Pamiętajmy, że do wykonania fug w łazience czy kuchni przeznaczone są specjalne silikony sanitarne, które wyróżniają się wysoką i długotrwałą odpornością na działanie wilgoci, a także zawierają nowoczesne substancje biobójcze, zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni. Ponadto są trwale elastyczne, wytrzymałe mechanicznie i mają znakomitą przyczepność do typowych podłoży stosowanych w pomieszczeniach wilgotnych. Silikony sanitarne dzielą się na kwaśne (octowe) oraz neutralne. Pierwsze idealnie sprawdzą się np. przy spoinowaniu wanien, brodzików i zlewozmywaków emaliowanych oraz typu INOX, drugie natomiast – przy uszczelnianiu wanien i brodzików akrylowych oraz zlewozmywaków i kuchennych blatów z konglomeratów czy kamienia naturalnego.
Oprócz prawidłowo dobranego silikonu będziemy także potrzebować:
Na wszelki wypadek powinniśmy zaopatrzyć się również w benzynę lakową lub ściereczki czyszczące Swipex marki Soudal, za pomocą których usuniemy ewentualne świeże zabrudzenia z silikonu, ponieważ tego typu zabrudzenia mogą pojawić się w przypadku każdej metody wymiany silikonu.
Przystępując do samodzielnej wymiany silikonu w kuchni czy łazience, pamiętajmy, że nie należy nakładać starego silikonu na nowy, ponieważ przyczepność nowego uszczelniacza może ulec osłabieniu. Zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać, niezależnie od metody wymiany silikonu.
Usuwanie starego silikonu może być czasochłonne, jeśli zależy nam na starannym wykonaniu tego zadania. W pierwszy rzędzie należy posłużyć się ostrym narzędziem i podjąć próbę usunięcia uprzednio wykonanej fugi mechanicznie. Precyzja i uważność są tutaj wskazane, ponieważ niewielki błąd może skutkować nieestetycznymi zarysowaniami na sąsiadujących z fugą powierzchniach. Nierzadko ten sposób wymieniania silikonu jest niewystarczający i w dalszej kolejności musimy uporać się z zalegającymi w szczelinach resztkami utwardzonego uszczelniacza. Z pomocą przyjdzie nam specjalny preparat do zmiękczania silikonu, taki jak Silicone Remover marki Soudal. Jest to środek w postaci żelu, który zawiera w swym składzie rozpuszczalniki. Nakłada się go pędzelkiem na stary silikon, a po upływie około 10-15 minut od momentu aplikacji, rozmiękczone resztki uszczelniacza możemy stosunkowo łatwo usunąć, posługując się w tym celu szpachelką dołączoną do opakowania. Następnie należy przemyć szczelinę ciepłą wodą, a jeśli zachodzi taka potrzeba – powtórzyć całą procedurę. Zanim jednak nałożymy Silicone Remover, pamiętajmy o wykonaniu wcześniejszej próby, ponieważ środek ten może powodować przebarwienia na niektórych podłożach.
Nie tylko dokładne usunięcie starej fugi ma istotny wpływ na ostateczny efekt wykonanych prac, jakie składają się na wymianę silikonu. Równie istotne – i to w przypadku każdego sposobu wymieniania silikonu – jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Należy je starannie oczyścić z kurzu i pyłu, a także odtłuścić. Pamiętajmy również, że powierzchnia powinna być osuszona przed rozpoczęciem aplikacji silikonu.
Kiedy podłoże zostało już właściwie przygotowane, możemy przystąpić do nałożenia silikonu. Uszczelniacze silikonowe zazwyczaj oferowane są w kartuszach o pojemności 280 ml, które należy przygotować do pracy: odcinamy końcówkę gwintu, przykręcamy dyszę dozującą i mocujemy kartusz w pistolecie. Okolicę fugi warto osłonić taśmą maskującą, dzięki której uzyskamy prostą linię spoiny i unikniemy zabrudzeń. W dalszej kolejności wypełniamy oczyszczoną i osuszoną szczelinę silikonem z małym naddatkiem.
Zanim utworzy się naskórek, nową fugę spryskujemy roztworem mydła lub specjalnym preparatem, takim jak Joint Finish, a następnie profilujemy powierzchnię przy pomocy np. szpachelki (obróbka fugi jest konieczna, by woda mogła swobodnie spływać). Na kolejnym etapie usuwamy taśmę maskującą (bezzwłocznie po obróbce fugi). W ten sposób wymienianie silikonu dobiega końca.
Pamiętajmy, że uszczelnionej wanny, brodzika prysznicowego czy kuchennego blatu silikon nie należy używać dopóty, dopóki silikon się nie utwardzi się. W praktyce oznacza to, że musimy odczekać przynajmniej 24 godziny po wymianie silikonu.
Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.
Kuchenny blat ma duży wpływ nie tylko na wygląd kuchni, ale również na komfort jej użytkowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru blatu.
Przymierzasz się do remontu kuchni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas realizacji tego przedsięwzięcia.