Budujemy domek na drzewie!

Czy pamiętacie z dzieciństwa zabawy w domku na drzewie? W czasach kiedy problemem był zakup desek sosnowych czy specjalistycznego kleju do drewna, spełnienie marzenia o własnym domku (choćby na drzewie) było mało realne. Dzisiaj możemy kupić gotowy domek lub zbudować go samemu od podstaw. Przeczytajcie kilka praktycznych wskazówek zanim rozpoczniecie budowę.

Na jakim drzewie jest najbezpieczniej?

Najważniejsze jest odpowiednie drzewo w ogrodzie, które musi być zdrowe i rozłożyste, abyśmy mogli dobrze umocować do niego nasz drewniany domek. Konstrukcyjnie do wyboru mamy dwie opcje, tzn. możemy wybrać konstrukcję całkowicie spoczywającą na pniu lub do niego przymocowaną z wykorzystaniem wsporników. Pamiętajmy także o podłożu wokół drzewa, które należy oczyścić i przygotować przed przystąpieniem do prac. Warto od razu pomyśleć o jego odpowiedniej amortyzacji oraz o tym, aby konstrukcja nie była zbyt wysoko umiejscowiona na drzewie, by w razie upadku dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

iStock_000015286809_Medium
Wybór materiałów budowlanych

Prace budowlane należy zacząć od wyboru materiałów:

  • grubych desek, np. dębowych lub bukowych
  • słupów drewnianych
  • metalowych łączników
  • odpowiednich śrub, kołów oraz wkrętów.

Co ważne, drewniane słupy należy solidnie ustabilizować w ziemi zalewając betonem, a całość konstrukcji zabezpieczyć odpowiednimi wspornikami. Z pewnością przydadzą się nam także liny, które docelowo wykorzystamy do konstrukcji poręczy, drabinek, a nawet siatki zabezpieczającej przed wypadnięciem. Jeżeli chodzi o dach, tu również polecamy drewno, ale można też ułożyć strzechę lub ew. wykorzystać papę.

Małe elementy architektoniczne  – klej do drewna 66A

Z myślą o dzieciach powinniśmy też pamiętać o zaokrągleniu elementów wykończeniowych oraz wyborze kolorowych farb ekologicznych, dzięki którym nasz domek na drzewie stanie się bezpieczny i magiczny. Jeżeli planujemy wzbogacić naszą konstrukcję o mniejsze elementy architektoniczne czy nawet zwykłe półki, dobrym zakupem będzie wodoodporny klej do drewna Soudal 66A, który skleja nawet wilgotne powierzchnie. Drewno, jak wiadomo, wymaga konserwacji, więc pamiętajmy też o dobrym zabezpieczeniu konstrukcji odpowiednimi środkami do impregnacji. Domek gotowy? Zabawę czas zacząć!

Zobacz podobne artykuły:

27 październik 2021

Malowanie mebli – poradnik krok po kroku

Chcesz pozbyć się z domu wysłużonego kredensu, regału czy komody? Zaczekaj! Być może będziesz w stanie podarować im drugie życie. W poniższym artykule podpowiadamy, jak przywrócić świetność starym meblom przy pomocy farby.

25 sierpień 2021

Akcenty wpływające na aranżację wnętrz

Styl aranżacji domowej przestrzeni powinien być dopasowany do osobowości jej użytkowników – inaczej mieszkańcom trudno będzie poczuć się w niej jak u siebie. Dekorując wnętrza, nie zapominajmy o niezbędnych akcentach i dodatkach, z których całość w dużej mierze czerpie swój sens.

30 marzec 2021

Renowacja kuchennych mebli z drewna

Meble z drewna są nie tylko trwałe i estetyczne – nie bez powodu mówi się również, że mają duszę. Niestety, jak wszystkie przedmioty z biegiem lat niszczeją, szczególnie wtedy, kiedy zdobią pomieszczenie o podwyższonym stopniu wilgotności, takie jak kuchnia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy odnawianiu drewnianych mebli.