Jak skutecznie uszczelnić drzwi podczas montażu?

Montujesz nowe drzwi i chcesz je skutecznie uszczelnić? W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie, jak to zrobić.

Dzięki bogatej ofercie producentów drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, bez problemu dopasujemy model do aranżacji wnętrza lub estetyki fasady pod względem materiału i koloru. Nie zapominajmy jednak, że jakość drzwi nie zależy jedynie od ich walorów dekoracyjnych. Przede wszystkim powinny zapewniać bezpieczeństwo i prywatność, chronić przed chłodem i hałasem. Stąd bardzo istotne jest prawidłowe uszczelnianie drzwi podczas montażu, zwłaszcza w przypadku drzwi zewnętrznych.

Widok na lekkie uchylone drzwi zewnętrzne i kawałek ganku z kwiatami i drewnianą ławką

Jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności drzwi i jak je zidentyfikować?

Problem ze szczelnością drzwi zewnętrznych stosunkowo łatwo rozpoznać. Daje się on we znaki zwłaszcza podczas mroźnych miesięcy, kiedy do wnętrza domu lub mieszkania nieustannie napływa ze strony drzwi chłodne powietrze. Czasami przejawem tego problemu jest również nadmierne przenikanie hałasu. Jedną z najczęstszych przyczyn nieszczelności drzwi zewnętrznych – w szczególności w sytuacji, gdy jakość wyrobu nie budzi naszych wątpliwości – są błędy popełnione podczas montażu stolarki. W jaki sposób ich uniknąć?

Jakie techniki uszczelniania drzwi są najskuteczniejsze?

Montując drzwi zewnętrzne, należy zadbać – podobnie jak ma to miejsce w przypadku instalacji stolarki okiennej – o trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc styku drzwi z murem. Miejsca te są wrażliwe na zawilgocenie, a jeśli wilgoć przeniknie do materiału, który został użyty jako izolator termiczny i akustyczny podczas prac montażowych, to ulegnie on degradacji. W przypadku montażu zarówno drzwi, jak i okien, funkcję materiału izolacyjnego najczęściej pełni pianka poliuretanowa, którą wypełnia się szczelinę między stolarką a ścianą. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się znakomitymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej, o ile pozostanie sucha. By zapobiec jej zawilgoceniu, należy zatem odpowiednio ją zabezpieczyć. Gwarancję ochrony pianki poliuretanowej przed zawilgoceniem daje Soudal Window System, czyli system do warstwowego montażu stolarki budowlanej, opracowany przez firmę Soudal. W systemie tym uszczelnienie styku drzwi lub okna ze ścianą zewnętrzną składa się z trzech poziomów (czy też warstw):

  • pianka poliuretanowa (warstwa środkowa),
  • taśmy okienne lub płynne membrany o właściwościach paroszczelnych (warstwa wewnętrzna),
  • taśmy okienne lub płynne membrany o właściwościach paroprzepuszczalnych (warstwa zewnętrzna).

Materiały paroszczelne zapobiegają przenikaniu do pianki wilgoci ze strony pomieszczeń, z kolei materiały paroprzepuszczalne chronią piankę przed szkodliwym działaniem wilgoci, wody opadowej i promieniowania UV ze strony zewnętrznej, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej do otoczenia budynku. W rezultacie właściwości izolacyjne pianka nie ulegają pogorszeniu, a drzwi lub okna mogą dobrze pełnić swoje podstawowe funkcje przez naprawdę długie lata.

Kilka produktów SWS stoi w otworze okiennym budowanego domu

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do uszczelnienia drzwi?

Firma Soudal opracowała specjalną piankę do uszczelniania drzwi – Soudafoam Doors. Pianka ta doskonale izoluje termicznie i akustycznie, ponadto jest wysoce wydajna i perfekcyjnie przyczepna do niemal wszystkich materiałów budowlanych. Z jej pomocą osiągniemy trwałe uszczelnienie drzwi wejściowych, wykonanych z:

  • drewna,
  • MDF,
  • PVC,
  • stali,
  • aluminium.
Pracownik budowlany uszczelniający drzwi za pomocą listwy

Efektywne wygłuszanie i uszczelnianie drzwi zewnętrznych nie jest jedynym zadaniem, podczas którego warto sięgnąć po Soudafoam Doors. Pianka ta idealnie sprawdzi się ona również przy uszczelnianiu:

  • parapetów,
  • progów,
  • stopni schodów i rolet,
  • izolacji przepustów rurowych,
  • instalacji c.o. i wod.-kan.

Co więcej, znajduje ona zastosowanie także przy wypełnianiu ścianek działowych oraz pęknięć w ścianach i sufitach.

Uszczelnianie drzwi wejściowych za pomocą aplikatora Soudafoam Doors

Soudafoam Doors jest łatwa w aplikacji – nanosi się ją przy pomocy standardowego pistoletu do uszczelniaczy na oczyszczone i zwilżone podłoże, równomiernie wypełniając wolną przestrzeń pomiędzy unieruchomioną ościeżnicą a murem. Obróbka pianki możliwa jest już po 30 minutach, natomiast z usunięciem rozpórek i montażem listew maskujących powinniśmy zaczekać aż do jej całkowitego utwardzenia. Po utwardzeniu pianki należy ją zabezpieczyć przy pomocy materiałów paroizolacyjnych (tj. materiałów paroszczelnych od strony wewnętrznej i materiałów paroprzepuszczalnych od strony zewnętrznej), zgodnie z zasadami warstwowego montażu stolarki Soudal Window System.

Istotną zaletą Soudafoam Doors do uszczelniania drzwi podczas montażu jest konstrukcja zaworu jej puszki. Dzięki super szczelnemu zaworowi Duravalve, pianka ta posiada maksymalną wydajność przez cały okres jej przydatności do użycia, tj. przez 24 miesiące. Ponadto Duravalve jest odporny na działanie temperatury i chemikaliów, a także nie ulega zablokowaniu, niezależnie od pozycji, w jakiej puszka pianki jest składowana.

Usuwanie kleju montażowego z drzwi wejściowych za pomocą nożyka

Uszczelnianie drzwi podczas montażu z wykorzystaniem Soudafoam Doors przebiega szybko i sprawnie. Warto dodać, że podczas przeprowadzania prac montażowych puszka z pianką powinna mieć temperaturę pokojową, a miejsce pracy należy właściwie zabezpieczyć przed niepotrzebnymi zabrudzeniami. Świeże resztki po piance możemy szybko usunąć przy pomocy np. ściereczek czyszczących Swipex firmy Soudal. Do usuwania utwardzonej pianki rekomendowany jest preparat PU Remover.

Pobrudzone ręce trzymają ściereczki czyszczące Swipex XXL nad drewnianym blatem

Jak przeprowadzić testy szczelności drzwi?

Istnieją różne metody sprawdzania szczelności drzwi. Do prostych, domowych sposobów należy m.in. test z wykorzystaniem kartki papieru. Kartkę należy położyć przy progu dokładnie zamkniętych drzwi zewnętrznych (od strony holu), najlepiej w wietrzną pogodę. Jeśli kartka jest nieruchoma, to szczelność drzwi najprawdopodobniej nie stanowi problemu. Jeśli natomiast się porusza, to szczelność drzwi jest wątpliwa. Popularnym i profesjonalnym sposobem badania szczelności drzwi jest także metoda pomiaru ciśnieniowego z wykorzystaniem specjalnego wentylatora.

Zobacz podobne artykuły:

21 sierpień 2018

Dodatkowa powierzchnia do wypoczynku

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w centrum miasta, czy też na cichym podmiejskim osiedlu – potrzebujemy miejsca do wypoczynku i spotkań z najbliższymi. W trakcie sezonu letniego świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu może być często niedoceniany przez nas balkon.