Jesień w ogrodzie

Sezon letni, niestety, już za nami. Dzieci wróciły do szkoły, a dla większości z nas urlop stał się przeszłością. Zapomnieć też możemy o chwilach spędzonych w zaciszu ogrodu. Teraz jest czas aby zadbać o nasz jeszcze zielony zakątek i dobrze zabezpieczyć go przed sezonem jesienno – zimowym.   

Drewniane meble wypoczynkowe są niewątpliwie wizytówką przydomowego ogrodu. Pozwalają odpocząć, spędzić przyjemny czas z rodziną czy przyjaciółmi. Każdy z nas chce, aby służyły przez wiele lat. Pełną ich renowację powinniśmy wykonywać co trzy lata. Jednak pod koniec każdego sezonu wiosenno-letniego warto im się dokładnie przyjrzeć i dokonać bieżących napraw.

Po pierwsze – uzupełniamy ubytki

Na początek sprawdźmy stan drewnianego wyposażenia. Być może trzeba naprawić pęknięte oparcie? Eksperci Soudal polecają do takich prac konstrukcyjny klej do drewna 60A (w paście) i poliuretanowy klej do drewna 66A (płynny). Charakteryzują się one wysoką odpornością na wodę. Kleje te spieniają się podczas utwardzania, dzięki czemu bardzo dobrze wypełniają nierówności i niewielkie ubytki w strukturze surowca. Ważne jest też, że można je stosować do wilgotnego drewna. Nie trzeba więc czekać aż meble wyschną.

W przypadku krzeseł i stolików wykonanych z drewna egzotycznego warto sięgnąć po wodoodporny klej do drewna 65A marki Soudal. Ważne jest, że po zaschnięciu jest on całkowicie przezroczysty.

Po drugie – oczyszczamy i impregnujemy

Gdy ubytki w drewnianych zestawach ogrodowych są już uzupełnione, możemy przejść do ich oczyszczenia oraz nałożenia impregnatu. Po tak przeprowadzonej konserwacji meble powinno się przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu – np. w komórce czy na strychu. To dodatkowo przedłuży ich żywotność.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie? Na pewno trzeba skosić trawnik. Jest to niezbędne, aby stara, zalegając trawa nie tłumiła wiosennego przyrost nowej. Nie zapomnijmy też o regularnym grabieniu spadających liści. Przed pierwszymi mrozami dobrze jest też zabezpieczyć krzewy ozdobne obsypując je od dołu korą.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.