Od czego zacząć remont pokoju?

Chcesz odmienić wygląd swojego pokoju na wiosnę i zastanawiasz się, od czego zacząć to przedsięwzięcie? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Wygląd i funkcjonalność pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy, mają duży wpływ na jakość naszego życia. Jeżeli zatem komfort użytkowania danego wnętrza pozostawia nieco do życzenia, to wiosna jest idealnym momentem, aby temu zaradzić. Przeprowadzenie wielu prac remontowo-wykończeniowych podczas ciepłych miesięcy przebiega o wiele sprawniej niż zimą – dzień jest dłuższy, temperatura za oknem sprzyja szybkiemu schnięciu farb i innych materiałów chemii budowlanej, o wiele łatwiej zadbać również o prawidłową wentylację odświeżanego pomieszczenia. Podejmując decyzję o remoncie salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, nie zapominajmy o niezbędnych przygotowaniach, np. o ustaleniu harmonogramu prac. Jakie decyzje powinny zapaść w punkcie wyjścia?

harmonogram-prac

Ustalenie priorytetów

Na samym początku warto zastanowić się, na jakiej zmianie wnętrza nam zależy, przede wszystkim zaś, czy pokój wymaga generalnego remontu, czy też wystarczy metamorfoza o mniejszym zakresie. Oczywiście kluczową rolę odgrywać tutaj będą nie tylko nasze preferencje. Przykładowo jeśli zauważyliśmy, że okna w pomieszczeniu sa nieszczelne i z tego powodu wnętrze często jest wychłodzone zimą, to nie powinniśmy zwlekać z wymianą stolarki. Jednak w większości przypadków remont pokoju obejmować będzie mniejsze modyfikacje, takie jak wygładzenie i przemalowanie ścian, wymiana paneli i różnego rodzaju elementów dekoracyjnych lub wykończeniowych (np. listew przypodłogowych), montaż nowych mebli itp. Rzadko kiedy nasz budżet pozwala na wprowadzenie absolutne wszystkich upragnionych modyfikacji, dlatego rozsądnie jest ustalić listę priorytetów, zwłaszcza że remonty często bywają ostatecznie bardziej kosztowne, niż wstępnie zakładaliśmy, i musimy wziąć pod uwagę pewien margines błędu, jeśli chodzi o wydatki.

ustalenie-priorytetow

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Kiedy mamy już jasność odnośnie najważniejszych dla nas celów remontu, możemy rozważyć, w jaki sposób je osiągnąć. Czy zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej do realizacji każdego zadania jest zawsze najbardziej optymalnym rozwiązaniem? To zależy. Taka ekipa będzie niezbędna, jeśli nie należymy do fanów majsterkowania, a chcemy mieć pewność, że efekty zmian będą solidne, trwałe i estetyczne. Jeżeli jednak mamy pewne doświadczenie w przeprowadzaniu prac remontowo-wykończeniowych i – co więcej – dostarczają nam one przyjemności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanowane przedsięwzięcie przynajmniej częściowo zrealizować samodzielnie. Wskazana jest przy tym duża ostrożność i zdrowy rozsądek: pewne zadania po prostu musimy pozostawić do wykonania fachowcom, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zastosowanie zaawansowanych technologicznie systemów i materiałów, jak ma to miejsce np. w przypadku ciepłego montażu okien lub termoizolacji różnych elementów budynku pianą natryskową, którą nakłada się przy pomocy specjalnego agregatu.

samodzielnie-czy-z-pomoca-fachowca

Wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań

Po ustaleniu zakresu prac, które zamierzamy wykonać samodzielnie, oraz tych, do których zatrudnimy specjalistów, możemy przystąpić do kolejnego etapu, a mianowicie doboru najlepszych materiałów i rozwiązań. Szeroką gamę sprawdzonych produktów – zarówno profesjonalnych, jak i DIY – znajdziemy w ofercie firmy Soudal. Przy realizacji samodzielnych prac remontowo-wykończeniowych doskonale sprawdzą się m.in.:

  • kleje-uszczelniacze Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX – Fix All bardzo dobrze zastępują gwoździe i śruby, znajdując szerokie zastosowanie przy montażu różnych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych (np. listew przypodłogowych, paneli, rozet, półek ściennych czy luster), są perfekcyjnie przyczepne do praktycznie wszystkich materiałów budowlanych, nie reagują z podłożem i w razie potrzeby dają się malować; dodatkowo charakteryzują się minimalną emisją substancji lotnych (posiadają certyfikat Emicode EC1 Plus) i można je nabyć w szarych kartuszach, które powstały z materiałów pochodzących z recyklingu,
  • klej do wykładzin podłogowych 26A – elastyczny klej o wysokiej sile spojenia i długim czasie otwartym, który możemy wykorzystać do montażu każdego typu wykładziny podłogowej (w tym wykładziny dywanowej i linoleum), klej ten oferowany jest w wiaderku wyprodukowanym z tworzywa PCR,
  • akryl błyskawiczny Turbo – szybkoschnący akryl do maskowania rys i innych niewielkich ubytków w betonie, murze, tynku itp.; ma bardzo dobrą przyczepność do typowych podłoży porowatych, nie zawiera rozpuszczalników i jest bezpieczne dla materiałów dekoracyjnych, a dzięki innowacyjnej formule może być malowany już po 10 minutach od momentu aplikacji.

Z kolei wśród rozwiązań dla profesjonalistów, które z pewnością przyczynią się do podniesienia komfortu użytkowania remontowanego pokoju, na szczególna uwagę zasługuje system trójwarstwowego montażu stolarki otworowej SWS. System ten umożliwia skuteczne i trwałe uszczelnienie złącza okiennego dzięki zastosowaniu trzech warstw izolacyjnych: pianki poliuretanowej oraz specjalnych paroizolacyjnych taśm okiennych lub płynnych membran, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza pomieszczeń (taśmy lub membrany paroszczelne) i z otoczenia budynku (taśmy lub membrany paroprzepuszczalne). Wymiana okien z zastosowaniem Soudal Window System pomoże nam zadbać o to, by w pokoju panował sprzyjający mikroklimat o każdej porze roku.

fix-all

Zobacz podobne artykuły: