Remont mieszkania? Nie taki straszny, jak go opisują

Marzysz o zmianach w swojej prywatnej przestrzeni, ale na myśl o remoncie dostajesz gęsiej skórki? Oto garść porad, dzięki którym sprawnie zrealizujesz remont, a być może nawet go polubisz.

Chyba wszyscy od czasu do czasu mamy potrzebę odświeżyć wygląd naszego domu lub mieszkania, wprowadzić do własnych czterech kątów kilka udoskonaleń i wykreować w nich atmosferę nowości. Bywa również, że remont jest koniecznością i niechętnie przeprowadzamy metamorfozy wnętrz. Jednak w obu przypadkach całe przedsięwzięcie warto zaplanować w najdrobniejszych szczegółach – w ten sposób zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu podczas realizacji prac, a ich końcowy efekt będzie optymalny. O czym w szczególności warto pamiętać, żeby remont był raczej przyjemnym niż przykrym doświadczeniem?

Kobieta i projektant, którzy omawiają zakres prac remontowych

Harmonogram prac remontowych

Generalny remont całego domu lub mieszkania to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Z tego powodu bardzo przydatne będzie przygotowanie harmonogramu prac remontowych. Nie zawsze mamy możliwość wykonania remontu od razu we wszystkich pomieszczeniach w domu. Poważnym ograniczeniem często okazują się kwestie finansowe. W takim przypadku warto ustalić priorytety i rozłożyć realizację naszego planu na etapy, które mogą być oddzielone od siebie dłuższymi przerwami. Przykładowo w danym roku możemy wyremontować salon, w kolejnym kuchnię, a następnie łazienkę. W rezultacie związane z inwestycją koszty z pewnością będą mniej uciążliwe dla naszej kieszeni, a co więcej unikniemy problemu znalezienia zastępczego lokum na czas remontu. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednim budżetem i wszystkie prace możemy zrealizować w stosunkowo krótkim czasie, to przygotowanie remontowego harmonogramu również będzie bardzo pomocne. Dzięki dobrej organizacji i racjonalnemu planowi unikniemy frustrujących opóźnień.

Kalendarz, w którym zapisano termin remontów na osiedlu

Wybór materiałów chemii budowlanych

Nawet jeśli wykonanie remontu zlecamy fachowcom, to nadal mamy wpływ na wybór zastosowanych materiałów chemii budowlanej, od których w dużej mierze zależy sukces całego przedsięwzięcia. Piękne płytki ceramiczne nie będą długo cieszyć naszego oka, jeśli użyjemy nieodpowiedniego kleju do ich zamocowania na podłożu, nowoczesne urządzenia sanitarne w łazience szybko zaczną niszczeć, jeśli pomieszczenie nie zostanie skutecznie zabezpieczone przed wilgocią, a nowy kolor ścian nie przyda pomieszczeniu pożądanego klimatu, jeśli nie zamaskujemy rys i szczelin na ich powierzchni właściwym preparatem. Z taką samą uwagą wybierajmy materiały chemii budowlanej, kiedy prace nie wymagają pomocy fachowca i zamierzamy wykonać je samodzielnie. Niezawodne produkty DIY znajdziemy w portfolio firmy Soudal – są one bardzo łatwe w aplikacji i zdecydowanie usprawniają realizację różnych zadań remontowych. Niektóre z tych produktów pomogą nam również zakończyć remont w rekordowo szybkim czasie. Jeżeli tempo pracy jest dla nas szczególnie ważne, to niewątpliwie warto zaopatrzyć się w:

  • klej montażowy Fix ALL Turbo, który pozwala na obciążenie połączenia po zaledwie 20 minutach od nałożenia,
  • Akryl błyskawiczny do zastosowań wewnętrznych, który umożliwia pomalowanie spoiny bez ryzyka przebarwienia po 10 minutach od aplikacji,
  • Silikon sanitarny Express, który zyskuje wodoodporne właściwości po 2 godzinach od zastosowania.
Małżeństwo planujące na laptopie harmonogram prac remontowych w mieszkaniu

Wymiana elementów wyposażenia wnętrza

Remont mieszkania może oznaczać całkowitą zmianę aranżacji danego pomieszczenia, ale nie musi. To jednak zawsze dobra okazja, żeby zastanowić się, czy nie nadszedł już czas, aby zastąpić wysłużone elementy wyposażenia wnętrza nowymi. Meble, sprzęty kuchenne, urządzenia sanitarne lub też dodatki w postaci dywanów czy zasłon z biegiem czasu zwyczajnie tracą na funkcjonalności i estetyce. Jeżeli decyzja o zakupie nowych elementów wyposażenia wnętrza została podjęta – zaczekajmy z jego dokonaniem, aż wykrystalizuje się wizja przyszłego wyglądu całego pomieszczenia i zyskamy pewność, że dany element dobrze się z tą wizją komponuje. W innym wypadku zakup może okazać się po prostu nietrafiony.

Szczęśliwe małzeństwo patrzące na szkic prac remontowych w łazience

Błędy popełniane podczas remontu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas remontu jest skorzystanie z usług niesprawdzonej ekipy remontowej, która okazuje się nierzetelna. Jeżeli nie możemy liczyć na pomoc zaufanych fachowców, wskazane jest przyjrzenie się ofertom co najmniej kilku firm remontowych oraz zapoznanie się z opiniami ich klientów. Kolejnym – i to potencjalnie bardzo problematycznym – niedopatrzeniem jest brak spisanej umowy z wykonawcami, która precyzowałaby takie kwestie, jak terminarz prac, ich zakres oraz cennik usług. Tego typu umowa będzie nas chronić w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowych. Inną kwestią, którą powinniśmy mieć na uwadze na etapie ustalania budżetu na remont, są nieprzewidziane wydatki. Niestety, bardzo często zwyczajnie nie da się ich uniknąć. Nie zapominajmy również o poinformowaniu sąsiadów o rozpoczynającym się remoncie w naszym mieszkaniu – w ten sposób możemy uniknąć sąsiedzkich niesnasek.

Remont często kosztuje nas nie tylko wiele wysiłku, ale również nerwów. Dlatego oprócz przemyślenia kluczowych kwestii logistycznych, warto przygotować się do niego psychicznie. Łatwiej będzie nam zachować stoicki spokój, kiedy pojawią się mniejsze lub większe przeszkody.

Zobacz podobne artykuły:

30 wrzesień 2024

Jak urządzić dużą kuchnię?

Kuchnia o dużym metrażu dla wielu jest luksusem, jednak urządzenie dużej kuchni może stanowić wyzwanie i z pewnością wiążę się z niemałymi nakładami finansowymi. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć kwestię aranżacji kuchni, poczynając od zagospodarowania przestrzeni, poprzez zakup odpowiednich sprzętów AGD, aż do doboru dekoracyjnych dodatków.

23 lipiec 2024

Odnawianie mieszkania

Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.