Szare eminencje budownictwa

Przyglądając się współczesnym budynkom, często nie można wyjść z podziwu, z jaką finezją architekci kształtują ich bryły. Jednak nawet najbardziej efektowny projekt byłby jedynie marzycielską wizją, gdyby podczas jego realizacji nie zastosowano odpowiednich materiałów i technologii.

NEW YORK - JULY 4: 8 Spruce Street skyscraper (a.k.a Beekman Tower) on July 4, 2013 in New York. The building at 265 m is the 12th tallest residential tower in the world. It was designed by Frank Gehry.
Beekman Tower w Nowym Jorku

Nie trzeba wyjeżdżać do Nowego Jorku, aby się przekonać, że poszukiwanie oryginalności jest jedną z dominujących cech współczesnej architektury. Spacerując po Śródmieściu Warszawy, co krok natrafiamy na realizacje, które stanowią przykład nieprzeciętnie kreatywnego podejścia do sztuki projektowania. I chociaż panorama miasta nadal budzi bardzo mieszane emocje, to nie można zaprzeczyć, że wiele z budynków wzniesionych w przeciągu ostatnich kilkunastu lat zmienia oblicze Warszawy na lepsze.

WARSAW, POLAND - DECEMBER 04, 2014: Futuristic vault in Museum of History of Polish Jews in Warsaw. The building, a postmodern structure in glass, copper, and concrete, was designed by Finnish architects Rainer Mahlamaki.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Świetnym tego przykładem jest zaprojektowany w minimalistycznym stylu gmach Muzeum Historii Żydów Polskich. Prosta, pokryta taflami szkła bryła harmonijnie wpisuje się w parkowy pejzaż. Budynek o statycznej kompozycji ożywa wewnątrz za sprawą przecinającego go wszerz głównego holu. Gigantyczne, pofalowane ściany przywołują na myśl biblijną scenę, w której rozstępuje się Morze Czerwone. Zgodnie z zamysłem autora projektu, Rainera Mahlamäkiego, symboliczny wąwóz może być również interpretowany jako rozproszenie Żydów po całym świecie. Przy realizacji tej fenomenalnej konstrukcji potrzebne były super nowoczesne produkty, m.in. specjalnie przygotowany w odpowiednim kolorze silikon ogniowy marki Soudal do uszczelniania dylatacji w ścianach i stropach.

iStock_000061879240_Medium
Kopuła Złotych Tarasów

Interesującym obiektem na architektonicznej mapie Warszawy jest także kompleks handlowo-rozrywkowy Złote Tarasy, uznany za najlepszy projekt komercyjny na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Handlowych MAPIC w Cannes. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna szklana kopuła, która przykrywa centralną część kompleksu. Zakrzywiona powierzchnia dachu złożona jest z 4780 szklanych trójkątów, połączonych za pomocą uszczelniacza hybrydowego firmy Soudal. Kopuła waży 1400 ton i jest jedną z największych konstrukcji tego typu na świecie.

Warsaw, Poland - May 19, 2014:  National Stadium in Warsaw at night.
Stadion Narodowy

Fanów sportu napawa dumą Stadion Narodowy z charakterystyczną fasadą, utrzymaną w barwach polskiej flagi. Na stadionie organizowane są nie tylko widowiska sportowe, ale również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Obiekt imponuje zarówno swoim nowoczesnym wyglądem, jak i wielkim rozmiarem. Całkowita powierzchnia stadionu, który podczas koncertu jest w stanie pomieścić aż do 72 900 osób, wynosi około 203 920 metrów kwadratowych. Do wypełniania dylatacji również w tym przypadku zastosowano rozwiązanie marki Soudal w postaci poliuretanowej masy uszczelniającej.

Burzliwa historia miała wpływ na kształtowanie się architektonicznej przestrzeni Warszawy, do której wkradł się urbanistyczny chaos. Miasto ciągle się rozwija i przeobraża w zawrotnym tempie. Powstają obiekty nowatorskie i ze wszech miar interesujące, które dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań materiałowych i technologicznych na stałe wzbogacą warszawski krajobraz.

Zobacz podobne artykuły:

28 marzec 2016

Historia pewnego dachu

Dobry dach to podstawa. Czy nie to mamy na myśli, kiedy utożsamiamy dom z dachem nad głową? Dach osłania budynek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, zapewniając bezpieczeństwo jego użytkownikom. Chociaż przeobrażał się na przestrzeni dziejów pod względem formy i konstrukcji, to jego podstawowa funkcja nie uległa zmianie.