Jednym z najbardziej popularnych sportów w Polsce jest jazda na rowerze. Coraz częściej decydujemy się na dwa kółka zamiast wygodnego samochodu. Z przyjemnością wsiadamy na rowery górskie, holenderskie i miejskie. Jeżeli jednak w planach mamy udział w Tour de Pologne, z pewnością zdecydujemy się na rower szosowy. Zaczynamy konsekwentnie trenować i coraz śmielej marzyć o sukcesach godnych Rafała Majki lub dołączeniu do teamu rangi drużyny Lotto Soudal!
W ubiegłym roku 26-letni Rafał Majka wygrał zawody Tour de Pologne. Sukces był tym większy, że od wielu lat żadnemu polskiemu kolarzowi nie udało się stanąć na podium! W 2014 roku Majka swoją rewelacyjną formę potwierdził dwukrotnie, wygrywając niecały miesiąc później w klasyfikacji górskiej Tour de France. Warto dodać, że było to pierwsze zwycięstwo polskiego kolarza w jakiejkolwiek klasyfikacji Tour de France w historii!
Polska duma – Tour de Pologne!
Ten ekscytujący, wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski dookoła Polski ma długą historię. Organizowany jest w naszym kraju od 1928 roku, początkowo jako amatorski, a od 1993 roku już w pełni zawodowy. Niewątpliwie Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Organizatorem wyścigu jest Czesław Lang (polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata), który z podupadającego wyścigu uczynił imprezę rangi światowej. Po latach doświadczeń i sukcesów, Tour de Pologne awansował do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (UCI World Tour).
A jak będzie w tym roku?
W tym roku „Łączymy stolice”- takie jest hasło 72. edycji Tour de Pologne. Wyścig rozpocznie się 2 sierpnia 2015 roku na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, a zakończy 8 sierpnia w Krakowie na Rynku Głównym. Na starcie pojawi się 17 zawodowych grup UCI World Teams, a także Reprezentacja Polski oraz drużyna CCC Sprandi Polkowice. Każdy z 7 planowanych etapów m.in: Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Katowice, Jaworzno, Nowy Sącz, Zakopane, Bukowina Tatrzańska liczyć będzie ok. 120-220 kilometrów. Po trzech pierwszych „płaskich” etapach kolarze wyjadą w góry i czwartego dnia przejadą między innymi przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki!
Kolarskie dziedzictwo historyczne, czyli belgijski team Lotto Soudal w Polsce!
Cztery kraje historycznie ważne dla kolarstwa to:
- Belgia
- Francja
- Hiszpania
- Włochy.
Zrozumiałym jest, że tam kolarstwo traktuje się jako dziedzictwo narodowe, a w mediach pojawiają się apele o dbałość i rozwój tej dyscypliny. Belgowie doskonale wiedzą, że zanim drogi Europy pokryto asfaltem, ścigano się po drogach bitych, szutrowych i brukowanych. Coraz częściej wyścigi przenosi się z szosy w bardziej ekstremalny teren, aby dodać im widowiskowości, licznym fanom więcej emocji, a kolarzom zintensyfikować przejazdy. Ciekawe, jak to doświadczenie wpływa na samych kolarzy? O tym przekonamy się już niedługo podczas Tour de Pologne, dopingując swoje ulubione zawodowe drużyny takie jak np. belgijski team Lotto Soudal pod wodzą Marca Sergeanta.
Jaki rower wybierzemy tego lata?
Jest takie powiedzenie, że trzeba kupić los na loterii, żeby w ogóle mieć szansę wygrać. A więc motywując się porannym słońcem, codziennie rano wsiadajmy na rowery, dbajmy o zdrową zrównoważoną dietę i systematycznie trenujmy! Nie ograniczajmy swojej wyobraźni i marzeń, bo jak wiadomo – w życiu wszystko jest możliwe. A rower? Profesjonalne porady i wskazówki dot. amatorskich i profesjonalnych rowerów na pewno uzyskamy 2 sierpnia na warszawskich błoniach Stadionu Narodowego.