Zabezpieczamy przed zimą: rynny i meble ogrodowe

Nadeszła jesień! Pełną parą wkroczyła w nasze domy i ogrody, zabierając ostatnie promienie wakacyjnego słońca. Z dnia na dzień jest coraz chłodniej! Właściwie to już ostatni dzwonek przed zimą. A więc sprawdźmy stan naszych mebli ogrodowych i zabezpieczmy rynny, zanim zacznie w nich gromadzić się i zamarzać woda deszczowa.

Coraz niższa temperatura i coraz częstsze mżawki zwiastują zbliżającą się wielkimi krokami najzimniejszą porę roku. Korzystając z ostatnich, pogodnych dni jesieni, zaplanujmy swój czas tak, żeby móc poświęcić kilka godzin na prace sezonowe w ogrodzie. Nasze rośliny z pewnością wymagają zabezpieczenia ich przed zimą. Najlepiej osłonić je korą, trocinami lub włóknem. Warto też zgrabić liści zalegające na trawniku oraz skosić trawę po raz ostatni w tym roku, co pomoże ochronić ją przed dosyć często występującą w naszym klimacie tzw. pleśnią śniegową. Kiedy już uporamy się z potrzebami roślin, możemy zająć się małą architekturą ogrodową, czyli altaną i meblami z drewna. Zazwyczaj po intensywnym ich użytkowaniu latem okazuje się, że wymagają dodatkowego sklejenia. W przypadku renowacji mebli ogrodowych fantastycznie sprawdzi się wodoodporny klej 66A, który jest bardzo wytrzymały na wilgoć i polecany do prac na zewnątrz budynku. Klej ten jest dedykowany także do napraw altan, pergoli, balustrad i schodów.

Kiedy już wykonamy wszystkie prace ogrodowe – czas na dokładne sprawdzenie stanu rynien. Wiadomo, że nieszczelna rynna nie spełni swojej funkcji. Co więcej, może spowodować dodatkowe problemy, tj. zacieki na tynku, a w konsekwencji obniżenie termoizolacji naszego domu. Intensywne deszcze, niskie temperatury oraz zalegający śnieg w niej śnieg z czasem może skutkować poważnymi uszkodzeniami budynku i nie przewidzianymi w domowym budżecie kosztami. Ale jak się do tego zabrać? Najprościej! Trzeba zacząć od oczyszczenia rynien z liści oraz ich dokładnego przeglądu, pamiętając, że najbardziej newralgicznymi miejscami są łączenia –  właśnie tam zwykle dochodzi do rozszczelnienia i deformacji. Najprostszą metodą jest oczywiście obserwacja rynny w deszczowy dzień. Wówczas w miejscach występowania nieszczelności zauważymy wydostającą się kropelka po kropelce wodę. Niestety, najczęściej spływającą po elewacji domu… Nieszczelne miejsca należy oczyścić oraz zabezpieczyć – najlepiej specjalistycznym klejem do blach Colozinc, który jest dostępny w kilku kolorach:  szarym, brązowym, bezbarwnym oraz czarno-szarym RAL 7021. Colozinc jest „do wyboru do koloru”, a więc w razie potrzeby można malować go wszelkimi typami farb. Klej ten jest wysoce odporny na skrajne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i wiele różnych chemikaliów. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do większości podłoży budowlanych i jest powszechnie stosowany przez dekarzy do montażu i naprawy rynien, a także klejenia blach dachowych i dachówki ceramicznej.

Zobacz podobne artykuły:

25 listopad 2024

Czym usunąć stary silikon?

Chcesz wykonać nowe uszczelnienia w łazience i zastanawiasz się, czym usunąć stary silikon wokół wanny czy umywalki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

19 listopad 2024

Aranżacja salonu

Chcesz urządzić funkcjonalny i miły dla oka salon? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji salonu.