Okna pod kontrolą… czyli ile można zyskać, dzięki właściwemu montażowi

Czy wiecie, że nawet najwyższej klasy energooszczędne okna nie zapewnią nam komfortu cieplnego, jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż? Aby maksymalnie podnieść jakość prac wykonawczych firma Soudal stworzyła nowoczesną technologię – Soudal Window System. Korzyści? Czyste i zdrowe ościeżnice, ograniczenie strat energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie.

Soudal Window System to nowatorski system montażu i uszczelniania okien. W jego skład wchodzi zestaw profesjonalnych produktów, takich jak piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające Soudal.

Prawidłowe uszczelnienie to podstawa

Piana poliuretanowa to podstawowy materiał, dzięki któremu fachowo uszczelnimy okna. Charakteryzuje się bowiem bardzo dobrymi parametrami izolacji cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest skuteczna, źle znosi działanie czynników zewnętrznych. Niezabezpieczona może szybko ulec degradacji i stracić izolacyjne właściwości. Jeśli na glifach okiennych lub w miejscu styku okna z murem zacznie łuszczyć się farba, pojawi się wilgoć lub pleśń, będzie to jasny sygnał, że w trakcie prac montażowych dopuszczono się błędów wykonawczych. Wyeliminujemy je stosując trójwarstwowy montaż okien tzw. „ciepły”, wykonany przy pomocy produktów z serii Soudal Windows System.

Czym wyróżnia się „ciepły montaż”?

„Ciepły montaż” to nic innego, jak zastosowanie trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa wewnętrzna stanowi barierę oddzielającą warstwę izolacji termicznej od klimatu panującego wewnątrz budynku. Aby zapobiec przenikaniu pary wodnej i wilgoci, warto zaopatrzyć się w paroszczelną taśmę SWS. Taśmy można stosować zarówno przed, jak i po montażu mechanicznym.

Warstwa środkowa chroni przed utratą ciepła. Wymaga zastosowania środków o dużej sprężystości i elastyczności oraz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych, takich jak specjalistyczne pianki poliuretanowe SWS.

  • W standardowych pracach sprawdzi się pianka Soudafoam Gun.
  • Chcąc uzyskać izolacyjność akustyczną, warto użyć pianki o niskiej rozprężalności Soudafoam Low Expansion (tłumienie do -58dB).
  • W przypadku miejsc narażonych na silne ruchy podłoża – zwróćmy uwagę na elastyczną piankę Flexifoam. Ta piana nowej generacji zapewnia również najwyższą izolacyjność akustyczną (do -60dB) oraz, co potwierdzają badania ITB, zabezpiecza spojenie przed powstaniem szczelin włosowatych.

Trzecia, zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczeliny, umożliwiając tym samym migrację pary wodnej w przeciwnym kierunku. Funkcje te spełni paroprzepuszczalna taśma SWS Universal Outside. W przypadku ścian z węgarkiem sprawdzi się natomiast taśma rozprężna Soudaband Acryl, stanowiąca dodatkową izolację oraz chroniąca warstwę pianki przed zawilgoceniem.

Szczegółowe wymagania dotyczące montażu okien dostępne są w Wytycznych 421/2011 – „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”.

Zobacz podobne artykuły:

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.