Cztery pomysły na ściany w sypialni

Podczas tegorocznych wakacji planujesz przeprowadzić remont sypialni? Jednym z najszybszych i najbardziej efektownych sposobów na odmianę wyglądu tego pomieszczenia jest odświeżenie ścian. Podpowiadamy, jak wykończyć ściany w sypialni, aby nabrała wyjątkowego charakteru.

W sypialni najważniejszym meblem jest niewątpliwie łóżko – powinno być ono przede wszystkim wygodne i wystarczająco duże, inaczej nie spełni dobrze swojej funkcji. Nawet jeżeli nie zamierzamy wymienić łóżka podczas remontu sypialni, to zawsze możemy popracować nad jego wyglądem. Czasami wystarczy nowa narzuta, która idealnie podkreśli aranżację tego pomieszczenia, lub też oryginalne dodatki w postaci np. poduszek. Równie ważnym elementem w sypialni jest oświetlenie. Warto rozplanować je w taki sposób, aby sprzyjało nie tylko relaksowi i wyciszeniu, ale także wieczornej lekturze, dlatego oprócz głównego źródła światła należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu strefy łóżka. Atmosferę w sypialni w dużym stopniu budują także ściany – ich kolor, faktura i ewentualnie zdobiące je wzory. Jeżeli chodzi o aranżacyjny potencjał ścian w sypialni, to jest on praktycznie niewyczerpany. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji. 

aranzacja-sypialni-w-mieszkaniu

Naturalny korek

Korek jest ekologicznym materiałem o ciekawej wizualnie fakturze, który z powodzeniem może być montowany zarówno na ścianie, jak i podłodze pomieszczenia. Odznacza się przy tym nie tylko dekoracyjnymi, ale również praktycznymi walorami. Korek doskonale izoluje termicznie i redukuje hałas, jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości (nie przyciąga kurzu), wykazuje odporność na działanie grzybów i pleśni, a co więcej jest materiałem niezwykle trwałym. Zaletą okładziny korkowej jest także łatwy montaż, który nie wymaga fachowej wiedzy czy umiejętności. Pamiętajmy jednak, że prace montażowe przebiegną sprawnie, a ich efekt będzie trwały tylko pod warunkiem, że zastosujemy odpowiedni klej. Idealnym wyborem będzie klej do korka 22 A marki Soudal. Charakteryzuje się on wysoką siłą spajania oraz znakomitą przyczepnością do typowych podłoży porowatych. Za pomocą kleju 22 A firmy Soudal bez problemu przykleimy okładzinę korkową m.in. do:

  • betonu,
  • tynku,
  • cegły,
  • kamienia,
  • drewna.
korek-na-scianie-i-podlodze

Klej 22 A marki Soudal nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, jest bezpieczny dla środowiska i nieszkodliwy dla zdrowia człowieka. Po utwardzeniu zyskuje wodoodporne właściwości i staje się niepalny. Klej ten jest również odpowiedni dla ścian z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Przytulne drewno

Nic tak nie ociepla klimatu wnętrza jak drewno. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne ścienne panele drewniane w bardzo szerokiej gamie barw i rozmiarów, co zdecydowanie ułatwi nam wybór najlepszego rozwiązania do danego wnętrza. Panele nie muszą być zamontowane ani na wszystkich ścianach w sypialni, ani na całej ścianie. Doskonale odnajdują się w roli stylowego akcentu, który urozmaici aranżację wnętrza. Do montażu ściennych paneli drewnianych możemy zastosować szybki i mocny klej-uszczelniacz Soudal Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX, który jest bardzo łatwy w aplikacji – nakłada się go przy pomocy standardowego pistoletu do uszczelniaczy na odpowiednio przygotowane podłoże. Do istotnych zalet kleju-uszczelniacza Fix All marki Soudal należą również:

  • perfekcyjna przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych,
  • neutralność chemiczna (klej ten spełnia wymagania klasyfikacji Emicode EC1 Plus),
  • bezwonność,
  • możliwość malowania spoiny, również farbami na bazie wodnej.
drewno-w-aranzacji-sypialni

Oryginalna fototapeta

Interesującym sposobem na ożywienie wnętrza jest fototapeta, która cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki eleganckiej fototapecie naszą sypialnię mogą przyozdobić oszałamiające pejzaże. Widok piaszczystej plaży, dzikiej puszczy, rozległych masywów górskich czy kolorowego wnętrza oceanu z pewnością nastroi nas pozytywnie na cały dzień. Tego typu wielkoformatowe przedstawienie może powstać na bazie fotografii z banku zdjęć, przy czym fototapeta będzie jedyna w swoim rodzaju, jeśli wykonamy ją ze zdjęcia naszego autorstwa.

oryginalna-fototapeta-na-scianie

Kolory

Ściany mogą kreować wyjątkową atmosferę w sypialni również za pomocą samego koloru. Spektrum oferowanych farb do malowania ścian jest obecnie tak szeroki, że bez trudu znajdziemy propozycję, która będzie doskonale współgrać z naszym temperamentem. Nie zapominajmy jednak, że przed malowaniem należy zamaskować wszelkie rysy, szczeliny i ubytki na powierzchni ściany – w ten sposób efekt prac malarskich będzie w pełni satysfakcjonujący. Z kolei na etapie malowania ścian warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak prawidłowo malować ściany?

Przed rozpoczęciem malowania ścian należy zaopatrzyć się w odpowiedni wałek i pędzel, którym wykończymy krawędzie ściany. Ponadto miejsce pracy powinno być odpowiednio zabezpieczone za pomocą folii malarskiej, dzięki której unikniemy kłopotliwych zabrudzeń. Prace najlepiej realizować w temperaturze od +5°C do +25°C i przy wilgotności powietrza, która nie przekracza 80%. Powłokę malarską należy nakładać w dwóch warstwach – zanim nałożymy drugą warstwę, upewnijmy się, że pierwsza wyschła. Co więcej, jeśli odświeżamy nie tylko ściany, ale również sufit, to powinniśmy go pomalować w pierwszej kolejności.

Zobacz podobne artykuły:

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.