Czy warto zatrudnić firmę remontową?

Szykujesz się do remontu? Chcesz, żeby prace przebiegły sprawnie i przyniosły jak najlepsze efekty? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy fachowców.

Decyzja o przeprowadzeniu remontu naszego domu czy mieszkania zazwyczaj nie należy do łatwych. Wiąże się z tym szereg niewygód, które musimy znosić przez kilka tygodni, a niekiedy nawet miesięcy, nie wspominając o kwestiach finansowych i pracochłonności całego przedsięwzięcia. Żeby zminimalizować koszty, niektórzy postanawiają zaufać własnym siłom i samodzielnie wykonać przynajmniej część remontowych zadań. Z pewnością jest to rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy żyłkę majsterkowicza i dysponujemy doświadczeniem w tym zakresie. Pamiętajmy jednak, że pewne prace powinniśmy bezwzględnie pozostawić do realizacji specjalistom, i to zarówno ze względu na nasze bezpieczeństwo, jak i  rezultaty, które pragniemy osiągnąć dzięki inwestycji. W jakich przypadkach własne siły mogą okazać się niewystarczające?

w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-pomocy-fachowcow

Wymiana stolarki okiennej

Nieszczelne okna mogą być prawdziwym utrapieniem. Jeżeli staną się drogą niekontrolowanej ucieczki ciepła z domu, to komfort użytkowania pomieszczeń znacznie się obniży, a rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym niebagatelnie wzrosną. Wokół okna dodatkowo mogą pojawić się wykwity pleśni, które nie tylko oszpecą wnętrze, ale również będą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Są to wystarczające powody, dla których w żadnym wypadku nie powinniśmy zwlekać z wymianą nieszczelnych okien.

wymiana-stolarki-okiennej

Realizacja tego typu prac wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Aby efekt był satysfakcjonujący, instalacja nowej stolarki okiennej powinna przebiegać zgodnie z zasadami warstwowego montażu okien (tzw. ciepły montaż). Mówiąc najkrócej, w metodzie tej warstwa izolacji termicznej wykonana jest przy pomocy pianki poliuretanowej o wysokich parametrach, którą następnie zabezpiecza się specjalnymi taśmami paroizolacyjnymi. Taśmy chronią piankę przed wilgocią zarówno z wnętrza budynku, jak i z zewnątrz. Co więcej, uszczelnienie zewnętrzne umożliwia odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń, zgodnie z ogólną zasadą ciepłego montażu, która brzmi: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Uszczelnienia zewnętrzne i wewnętrzne są niezbędne, ponieważ w innym wypadku warstwa izolacji w postaci pianki mogłaby zostać zawilgocona i w rezultacie jej właściwości uległyby degradacji.

specjalne-tasmy-paroizolacyjne

Sprawdzonym systemem warstwowego montażu jest Soudal Window System, opracowany przez firmę Soudal. System ten może być jednak stosowany jedynie przez wykfalifikowanych monterów – inaczej nie zyskamy gwarancji, że ciepły montaż nowych okien został wykonany prawidłowo. Warto przy tym pamiętać, że Soudal oferuje nowoczesne materiały do uszczelnienia warstwy izolacji, zalecane zwłaszcza w przypadku wymiany stolarki okiennej. Chodzi mianowicie o płynne membrany Soudatight, które mogą być zastosowane zamiast taśm okiennych. W przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych, powłoki Soudatight mogą być nakładane nawet na nierówne podłoża, co oznacza, że nie wymagają specjalnego przygotowania otworów okiennych, a prace z tym związane często utrudniały dotychczas wymianę okien z ciepłym montażem. Gama płynnych membran z systemu Soudal Window System obejmuje cztery rozwiązania:

  • Soudatight LQ – powłoka paroszczelna wzmocniona włóknami do zastosowań wewnętrznych;
  • Soudatiht Hybrid – powłoka paroprzepuszczalna do uszczelniania pianki od zewnątrz,
  • Soudatight SP Gun – membrana paroszczelna do natrysku, którą nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu
  • Soudatight SP – membrana paroszczelna do natrysku, którą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania.

Ocieplanie poddasza

Jeśli zdecydowaliśmy się na adaptację poddasza na cele mieszkaniowe, to w pierwszym rzędzie powinniśmy pomyśleć o jego skutecznej termoizolacji. Wykonanie szczelnej warstwy ocieplenia przy pomocy tradycyjnej wełny mineralnej czy styropianu bywa czasochłonne, a niekiedy bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy dach odznacza się skomplikowaną konstrukcją. Niezawodnym rozwiązaniem jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową SPF firmy Soudal. Pianka ta bardzo precyzyjnie wypełnia wszelkie zakamarki, tworząc jednolitą powłokę i niwelując ryzyko powstania mostków termicznych. Aplikacja pianki wymaga przy tym zastosowania specjalnego agregatu, obsługiwanego przez profesjonalistów, a także specjalistycznego wyposażenia ochronnego. Konieczność zatrudnienia specjalistów rekompensują jednak zalety tego rozwiązania, takie jak:

  • gwarancja ciągłości izolacji,
  • bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej,
  • oszczędność czasu (na wykonanie warstwy ocieplenia wystarczy jeden dzień),
  • niski ciężar właściwy pianki (konstrukcja dachu nie jest obciążona),
  • odporność na grzyby, pleśń i szkodniki,
  • bardzo wysoka trwałość ocieplenia.
ocieplenie-poddasza-natryskowa-pianka-poliuretanowa

Remontowe DIY

Wymiana stolarki okiennej i ocieplanie poddasza to jedynie przykładowe sytuacje, kiedy wsparcie profesjonalistów jest niezbędne. Fachowa pomoc z pewnością przyda się również w przypadku np. hydroizolacji łazienki czy prac remontowych na dachu. Jednak fachową ekipę remontową możemy, oczywiście, zatrudnić również do przeprowadzenia takich prac, jak przemalowanie ścian, układanie paneli podłogowych czy też montaż różnego rodzaju elementów wykończeniowych. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia błędów, które negatywnie wpływają na estetykę i funkcjonalność remontowanych pomieszczeń. Z drugiej strony, samodzielne wykonanie prostych prac remontowo-wykończeniowych niewątpliwie przełoży się na oszczędności finansowe i dostarczy nam satysfakcji, tym bardziej, że obecnie mamy do dyspozycji naprawdę łatwe w życiu i niezawodne materiały, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają realizację wielu zadań. Doskonałym tego przykładem jest super mocny i wszechstronny klej montażowy T-Rex Gold marki Soudal. Klej ten jest przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem, nie wymaga wykorzystania żadnych specjalistycznych narzędzi i wyróżnia się wyjątkowo szerokim zastosowaniem. Z powodzeniem możemy go użyć m.in. do:

  • klejenia wszelkich materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych (np. kasetonów, rozet, listew dekoracyjnych) na ścianach, podłogach i sufitach,
  • montażu paneli ściennych, listew ościeżnicowych i płyt podłogowych,
  • klejenia luster (T-Rex Gold nie uszkadza warstwy srebrzankowej),
  • klejenia rynien.

Zobacz podobne artykuły:

23 lipiec 2024

Odnawianie mieszkania

Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.