11 wrzesień 2024
Aranżacje ścian
Chcesz zaaranżować ściany w oryginalny sposób? W poniższym tekście znajdziesz porady pomocne podczas realizacji tego zadania.
Proponowane: remont, glazura, kleje
Pomieszczenia w Twoim domu są wychłodzone zimą i przegrzane latem? Problemem może być nieszczelna warstwa termoizolacji. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać niezbędne poprawki.
Prawidłowa izolacja cieplna domu skutecznie chroni mieszkańców przed chłodem w sezonie zimowym, a także przed upałami w sezonie letnim. Jednak nie tylko komfort użytkowania budynku może znacznie ucierpieć, jeżeli warstwa ocieplenia w niektórych miejscach uległa degradacji lub zostały popełnione błędy na etapie jej wykonywania. W tej sytuacji o korzystną dla nas temperaturę zwykle próbujemy zadbać przy pomocy intensywnie pracujących grzejników lub klimatyzatorów, co po pierwsze poważnie obciąża naszą kieszeń, a po drugie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dlatego jeśli nieszczelności w warstwie termoizolacji zaczną dawać się nam we znaki, to warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania w celu ich usunięcia. Jak zatem skutecznie poprawić izolację cieplną naszego domu? I czy tego typu przedsięwzięcie z konieczności oznacza zaangażowanie fachowców?
Na rynku dostępne są różne materiały, których możemy użyć do wykonania warstwy termoizolacji na takich elementach budynku, jak ściany zewnętrzne, poddasza, podłogi lub fundamenty. Do tradycyjnych rozwiązań należą m.in. styropian czy wełna mineralna, i oba nadal cieszą się niemałą popularnością. Nowoczesną propozycją jest natomiast pianka natryskowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Składa się na to wiele przyczyn, wśród których najważniejsze znaczenie mają:
Izolacja natryskowa dużych powierzchni (np. całego dachu lub elewacji domu) jest zadaniem dla ekipy specjalistów. Przy jego realizacji stosowane są pianki przeznaczone do aplikacji przy pomocy agregatu do natrysku. Jednak prace o mniejszym zakresie, które związane są z doszczelnieniem warstwy termoizolacji, od niedawna możemy wykonać samodzielnie, wykorzystując nowość z portfolio firmy Soudal – termoizolacyjną piankę natryskową DIY w sprayu. Podstawowym atutem natryskowej pianki termoizolacyjnej w sprayu jest to, że jej nałożenie nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi – jest ona przystosowana do aplikacji standardowym pistoletem do pian. Dzięki dyszy natryskowej, którą zakłada się na lufę pistoletu, możemy bardzo precyzyjnie i wydajnie aplikować piankę zarówno w pionie, jak i poziomie.
Wysoka skuteczność oraz bardzo łatwa aplikacja są podstawowymi, ale – oczywiście – nie jedynymi zaletami oferowanej przez Soudal pianki natryskowej w sprayu. Do innych jej właściwości, które szczególnie cenione są przez użytkowników, należą m.in. neutralność dla środowiska (pianka natryskowa DIY nie zawiera substancji szkodliwych dla warstwy ozonowej), szybkość działania (pianka zyskuje pyłosuchość już po 15 minutach od momentu nałożenia, a jej pełne utwardzenie następują po 24 godzinach), odporność na wiele chemikaliów.
Pianka DIY w sprayu pozwoli nam ekspresowo poprawić izolacyjność termiczną (a także akustyczną) w zasadzie wszelkich podłoży budowlanych. Z powodzeniem możemy jej użyć do:
Wykonanie izolacji natryskowej pianką DIY składa się z kilku etapów, Najważniejsze z nich to:
Przed aplikacją pianki natryskowej DIY należy odpowiednio przygotować podłoże. Mówiąc dokładniej, powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona, odkurzona i odtłuszczona. Dodatkowo powierzchnię należy lekko zwilżyć bezpośrednio przed rozpoczęciem prac, co poprawi przyczepność pianki i przyspieszy proces jej utwardzania.
Błędy popełniane podczas aplikacji pianki najczęściej związane są z:
Izolacja natryskowa pianką w sprayu jest bezpieczna, przy czym bezwzględnie należy przestrzegać odpowiednich zasad podczas aplikacji pianki. Prace z pianką w sprayu powinny być zawsze przeprowadzane z użyciem okularów i rękawic ochronnych, z dala od otwartego ognia lub źródeł ciepła, ponadto musimy zadbać o wystarczającą wentylację pomieszczenia.
W przypadku ocieplania konstrukcji o skomplikowanej geometrii lub doszczelniania miejsc trudno dostępnych, zastosowanie izolacji natryskowej jest w zasadzie koniecznością, ponieważ inne rozwiązania – takie jak styropian czy wełna mineralna – nie mogą nam zagwarantować pożądanego efektu. W sytuacji, gdy ocieplane są powierzchnie o regularnych kształtach, koszty początkowe wykonania izolacji natryskowej pianką DIY w sprayu są wyższe w porównaniu do metod tradycyjnych, przy czym jest to inwestycja bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej – pianka pozwala uzyskać szczelną, pozbawioną mostków termicznych i długowieczną warstwę izolacji, co przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie budynku.
Do korzyści, jakie daje izolacja natryskowa pianką DIY w porównaniu do izolacji natryskowej wykonanej przez profesjonalistów, niewątpliwie należą mniejsze nakłady finansowej związane z realizacją całego przedsięwzięcia – w budżecie nie musimy uwzględniać m.in. wynagrodzenia dla fachowców. Mniejsze koszty idą jednak w parze z większym ryzykiem popełnienia błędów, co więcej pianka DIY nie jest odpowiednia do izolowania dużych powierzchni i sprawdzi się jedynie w małych projektach.
Izolacja natryskowa cechuje się dużą trwałością, jednak należy systematycznie (przynajmniej co kilka lat) sprawdzać jej szczelność i uzupełniać lub wzmacniać warstwę ocieplenia w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości.
Chcesz zaaranżować ściany w oryginalny sposób? W poniższym tekście znajdziesz porady pomocne podczas realizacji tego zadania.
Aranżujesz pokój dla chłopca? W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by osiągnąć optymalny efekt.
Aerozole techniczne z rodziny Soudal to produkty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego domu. W szerokiej ofercie firmy znajdziemy rozwiązania dedykowane najbardziej popularnym i specjalistycznym zastosowaniom - środki czyszczące i odtłuszczające powierzchnię, skutecznie usuwające pozostałości po remoncie oraz powłoki i smary zabezpieczające powierzchnię przed korozją czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.