– zdjęcie / drzewko nr 1
Podpowiadamy co zrobić w sytuacji, kiedy nagle okazuje się, że dziecko potrzebuje dodatkowego regału na książki, a nasz budżet jest już zamknięty. Wrzesień to miesiąc wielu szkolnych wydatków, wśród których nie przewidzieliśmy nowego wyposażenia pokoju. Na szczęście znamy sposoby na samodzielne zrobienie regału na książki.
Mamy dla Was trzy propozycje bardzo oryginalnych regałów na książki i zeszyty szkolne. Poszczególne elementy tych modeli możecie zamówić w sklepie budowlanym, a w domu złożyć i przymocować do ściany. Za chwilę dowiecie się jak z sukcesem samodzielnie posklejać zakupione prefabrykaty oraz jakich materiałów użyć do ich dekoracji. Jeżeli zdecydujecie się na budowanie drewnianego regału to wybierzcie stolarza, który ma doświadczenie w realizacji zamówień niestandardowych. Szukajcie wśród znajomych lub w internecie przez fora internetowe oraz wyszukiwarki na specjalnych portalach.
– zdjęcie / drzewko nr 2
Z pewnością prace domowe łączą pokolenia. Co prawda częściej w kuchni niż w garażu, a jednak wbrew pozorom majsterkowanie nie jest już dzisiaj domeną wyłącznie mężczyzn. Coraz więcej kobiet deklaruje, że lubi wykonywać mniejsze lub większe prace wymagające zręczności manualnej i wyobraźni technicznej. A co się dzieje, jeśli do wykonania jest oryginalny regał na książki i zeszyty dla dziecka? Motywacja z pewnością jest ogromna!
Samodzielnie wykonanie regału na książki
DRZEWKO nr 1 i nr 2: na podstawie zdjęcia należy samodzielnie:
- opracować szkic z wymiarami całego regału w kształcie drzewka oraz jego poszczególnych elementów tj. konar,
- zakupić pod wymiar płyty wiórowe lub płyty OSB w sklepie budowlanym.
- kształt konara jest specyficzny, więc trzeba go samodzielnie wyprofilować wyżynarką w domu lub zamówić u fachowca.
Na płytach postawimy książki, więc pamiętajmy o małych wspornikach w kształcie trójkąta, którymi trzeba będzie półki (gałęzie) wzmocnić od dołu oraz umocować do ściany. W tym wypadku doskonale sprawdzi się klej Fix All High Tack, który utrzyma gałęzie oraz konar bardzo mocno i solidnie przytwierdzi całość konstrukcji do ściany. Płyty najlepiej ozdobić naturalną, modyfikowaną oleiną drewnianą lub kolorowym materiałem za pomocą kleju Fix All Crystal. Rekomendujemy wykonanie modeli zdecydowanie mniejszych niż na zdjęciach ze względów bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, aby nie ustawiać zbyt wielu książek na poszczególnych półkach.
zdjęcie / drzewko nr 3
Profilowanie elementów drewnianych
DRZEWKO NR 3: wyprofilowanie elementów drewnianych tego modelu nie jest proste, ale mebel nie musi być bardzo kosztowny. Oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy profesjonalistę z chęcią do podejmowania wyzwań. Warto poszukać takiej osoby w pobliskim teatrze lub w tzw. artystycznej pracowni stolarskiej. Tam z pewnością znajdziemy człowieka z wyobraźnią, dla którego praca jest pasją. Jeżeli projekt regału z drewna uda się wykonać i konstrukcja będzie gotowa do montażu, a nie chcemy wiercić dziur w ścianach to można ją solidnie i bezpiecznie przykleić do ściany za pomocą kleju do drewna Soudal 60 A. Podobnie jak w przypadku konstrukcji z płyt polecamy wykonanie nie zbyt dużego modelu oraz wzmocnienie półek wspornikami od dołu, a także nie przeciążanie ich książkami.
Uff! Drzewko na książki i zeszyty jest już gotowe, a nawet udało się nam zaangażować do pomocy przy jego budowie nasze szkolne dziecko. A jeśli wybraliśmy drugą, co prawda droższą opcję, to w efekcie i tak jesteśmy zadowoleni, bo drewniane gałęzie są rzeczywiście piękne i bardzo oryginalne. Regał solidnie jest umocowany (przyklejony) do ściany. Teraz już nie ma wymówek i czas zabrać się za porządkowanie szkolnych zeszytów i książek.