Jak udekorować mieszkanie na święta Bożego Narodzenia? Sprawdzone sposoby

Najbardziej wyczekiwane święta w roku zbliżają się wielkimi krokami! Jeżeli chcemy przeżyć ten czas w naprawdę wyjątkowej atmosferze, to już teraz warto zastanowić się, jak przystroić nasze cztery kąty, aby stały się iście magiczną oprawą dla spotkań z najbliższymi. Przedstawiamy trzy sprawdzone pomysły na świąteczne dekoracje mieszkania.

Dom to ludzie, i nic nie wypełni naszego mieszkania świąteczną atmosferą, jeśli zabraknie w nim ciepła międzyludzkich relacji. Przytulny nastrój możemy jednak skutecznie zintensyfikować, jeżeli zadbamy o odpowiedni wystrój mieszkania. W tym celu możemy poeksperymentować właściwie z każdym aspektem aranżacji wnętrza: z kolorami, materiałami, dodatkami, oświetleniem, a nawet ustawieniem mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza, np. wtedy, gdy zależy nam na wyeksponowaniu choinki lub innej świątecznej ozdoby. Co istotne, dekoracja mieszkania na święta nie musi epatować przepychem, który zazwyczaj ociera się o granicę kiczu – przeładowanie może wręcz zniweczyć nasz trud. Innymi słowy, lepiej trzymać się złotego środka, niż przekroczyć granicę dobrego gustu. Na jakie dekoracje świąteczne warto zatem się zdecydować?

dekoracja-mieszkania-na-swieta

Świąteczny kominek

Nie bez powodu kominek w salonie bywa utożsamiany z sercem całego domu. W mieszkaniach, w których zainstalowanie tradycyjnego kominka nie jest możliwe, coraz częściej spotyka się imitujące go kominkowe portale ze świecami. W obu przypadkach stworzenie przykuwającej wzrok dekoracji świątecznej jest niezwykle proste. Jeżeli nad kominkiem zawiesimy kolorową girlandę, to z pewnością osiągniemy zamierzony efekt – miejsce to będzie przyciągać domowników przez cały okres świąteczny. Girlandę możemy oczywiście upiększyć dodatkowymi ozdobami – bombkami, czekoladkami czy wstążkami. Pole możliwości jest tutaj bardzo szerokie, wystarczy odrobina wyobraźni, aby girlanda stała się niepowtarzalną dekoracją.

swiateczny-kominek-w-salonie

Pamiętajmy przy tym, że girlanda powinna być zawieszona odpowiednio wysoko, tak aby nie zajęła się żywym ogniem. Co więcej, w przypadku tradycyjnego kominka nie zapominajmy o jego regularnych przeglądach i wykonaniu odpowiednich uszczelnień. W pracach konserwatorskich niewątpliwie przydatny będzie uszczelniacz do pieców firmy Soudal. Jest to uszczelniacz na bazie krzemianu sodu, przystosowany do aplikacji pistoletem. Do jego głównych zalet należą:

  • odporność na działanie wysokich temperatur (do 1500° C),
  • perfekcyjna przyczepność do rożnego rodzaju podłoży porowatych (m.in. do betonu, ceramiki budowlanej, żeliwa i kamienia),
  • spoina uszczelniacza nie kruszy się i nie pęka po utwardzeniu
  • łatwa aplikacja (uszczelniacz ten nakłada się standardowym pistoletem do uszczelniaczy na czyste, odtłuszczone i delikatnie zwilżone podłoże).

Oryginalna choinka

Niektórym naprawdę trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, jednak w roli choinki idealnie odnajdą się samodzielnie przygotowane dekoracje, które naśladują ją swoim kształtem. Choinkę możemy skleić z odpowiednio przyciętych desek, z korków po winie, z drewnianej drabiny, z przypominającego rozgałęzione drzewo wieszaka, z gałązek przyklejonych do ściany… Internet dosłownie pęka w szwach od śmiałych inspiracji! Znalezienie projektu, który podbije nasze serce, z pewnością nie będzie trudne. Jednak w większości przypadków skonstruowanie oryginalnej choinki wymagać będzie zastosowania kleju montażowego, dzięki któremu sprawnie i trwale połączymy ze sobą różnego rodzaju elementy. Doskonałym wyborem będzie mocny i szybki klej montażowy Fix All marki Soudal, które jest bardzo łatwy w aplikacji i nierozerwalnie spaja ze sobą elementy wykonane z najróżniejszych materiałów, takich jak:

  • szkło,
  • metale,
  • ceramika,
  • drewno,
  • korek.
  • większość tworzyw sztucznych.

Klej ten jest ponadto neutralny chemicznie (nie niszczy klejonych elementów), jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, a w razie potrzeby daje się malować, również farbami na bazie wodnej. Dostępny jest również w wersji transparentnej – jako Fix All Crystal – która doskonale sprawdzi się w przypadku klejenia elementów przezroczystych.

Świąteczne dodatki

Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach. Być może zamiast ozdoby, która zdominuje przestrzeń naszego mieszkania, warto zainwestować swój czas w przygotowanie drobnych dekoracji, które subtelnie roztoczą wokół siebie atmosferę świąt? Przykładem tego typu rozwiązania są ramki na rodzinne zdjęcia, które możemy samodzielnie upiększyć przy pomocy cekinów czy kolorowych kryształków w kształcie gwiazdek, reniferów czy Świętego Mikołaja. Przy realizacji takich projektów DIY mistrzowsko zda egzamin klej sekundowy Cyanofix 84A, który odznacza się superszybkim działaniem, tworzy bardzo cienki film i sprawia, że klejenie drobnych elementów do najróżniejszych powierzchni nie stanowi żadnego problemu.

Zobacz podobne artykuły: