Jak wybrać lampę wiszącą do danego typu pomieszczenia?

Odpowiednia lampa wisząca w pomieszczeniu nie tylko zapewni nam wystarczającą ilość światła po zmroku, ale również wpłynie korzystnie na estetykę wnętrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Komfortowe użytkowanie wnętrza w dużej mierze zależy od oświetlenia, jakie zostało w nim zastosowane. Bez odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu trudno czerpać przyjemność z wieczornej lektury, przygotowywania kolacji czy efektywnych prac porządkowych, na które często nie mamy czasu w ciągu dnia. Nie wspominając o sytuacji, gdy dane pomieszczenie służy nam jako miejsce pracy. Funkcjonalność oświetlenia nie jest zresztą jedyną kwestią, która sprawia, że nie powinniśmy lekceważyć tego elementu wyposażenia wnętrza – równie istotne są jego wartości dekoracyjne. Lampa wisząca jest nierzadko jedyną ozdobą sufitu i z konieczności przykuwa wzrok. Jeżeli nie będzie dobrze się komponować z wystrojem wnętrza, to całościowy efekt wizualny może znacznie odbiegać od naszych zamierzeń. Co więcej, to właśnie oświetlenie ma w sobie moc wydobywania i eksponowania poszczególnych detali we wnętrzu, jak choćby kolorów ścian, mebli, dywanów czy zasłon. W wielu polskich domach centralnym źródłem światła są lampy wiszące, które znakomicie łączą w sobie aspekty praktyczne i dekoracyjne. Bogata oferta lamp wiszących z jednej strony z pewnością ułatwia dobór konkretnego modelu do wnętrza, z drugiej jednak rodzi pytanie, jaki rodzaj lampy wiszącej najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

centralnym-zrodlem-swiatla-sa-lampy

Rodzaje lamp wiszących

Metalowa, papierowa czy drewniana? Klasyczna czy nowoczesna? Mała czy duża? O opływowym czy kanciastym kształcie? Różnorodność lamp wiszących może wprawić w zakłopotanie. Kształt, wielkość, barwa, wzornictwo oraz materiał, z którego lampa została wykonana, wpływają na to, jak dany model będzie prezentuje się we wnętrzu. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że dwie kwestie są w tym zakresie szczególnie istotne:

  • ozdobna  osłona żarówki (poza m.in. tradycyjnym kloszem lub abażurem dostępne jest również rozwiązanie w postaci nieosłoniętej dekoracyjnej żarówki, które idealnie sprawdza się np. w industrialnych wnętrzach),
  • liczba źródeł światła (dużą popularnością cieszą się lampy wiszące z jednym źródłem światła, jednak wiele firm oferuje lampy, które mają nawet dziesięć lub więcej źródeł).
rodzaje-lamp-wiszacych

Wybór lampy wiszącej do wnętrza

Wybierając lampę wiszącą do pomieszczenia, należy mieć na uwadze m.in.:

  • wielkość pomieszczenia,
  • styl aranżacji wnętrza,
  • funkcję pomieszczenia,
  • poziom natężenia światła naturalnego w pomieszczeniu w ciągu dnia.

Jeżeli zależy nam na tym, aby lampa wisząca znakomicie harmonizowała ze stylem aranżacji pomieszczenia, to przemyślmy dokładnie takie aspekty, jak design lampy, jej kolor i materiał, z którego została wykonana. Przykładowo bogato zdobione szklane klosze nie będą dobrym rozwiązaniem we wnętrzu minimalistycznym, natomiast papierowy abażur będzie kolidował z klasyczną stylistyką. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, gdzie szczególnie ważny jest wysoki standard higieniczny, warto wybrać lampy, które są łatwe do utrzymania w czystości, np. metalowe o owalnym kształcie. Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenie o dużym metrażu, które dodatkowo ma ograniczony dostęp do naturalnego światła, to najlepszą propozycją będzie lampa z kilkoma źródłami światła.

wybor-lampy-wiszacej-do-wnetrza

Dekoracje sufitu

Designerska lampa wisząca świetnie odnajduje się w roli oryginalnej ozdoby sufitu. Jego wygląd możemy dodatkowo urozmaicić za pomocą sztukaterii wewnętrznej, np. listew lub kasetonów sufitowych, które przeżywają obecnie swój renesans. Co istotne, ich montaż możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Przy realizacji tego zadania doskonale sprawdzi się klej poliuretanowy Soudabond Turbo „Szybki chwyt” marki Soudal. Jest on gotowy do użycia, jego aplikacja nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, a przede wszystkim gwarantuje osiągnięcie trwałego i estetycznego efektu. Do zalet kleju Soudabond Turbo należą ponadto:

  • błyskawiczne działanie (zastosowanie Soudabond Turbo do mocowania sztukaterii wewnętrznej pozwala skrócić czas pracy o około 30% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań),
  • bardzo szybki chwyt początkowy (już po 15 minutach od aplikacji możemy rozpocząć dalszą obróbkę klejonych elementów, np. malowanie),
  • wysoka wydajność,
  • tiksotropowość (Soudabond Turbo nie spływa z powierzchni pionowych)
  • perfekcyjna przyczepność do większości materiałów budowlanych (m.in. beton, cegła, płyty gipsowo-kartonowe,  drewno, styropian, wiele tworzyw sztucznych),
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny typowymi farbami.

Zobacz podobne artykuły:

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.

22 grudzień 2021

Jak oświetlić mieszkanie na święta?

Świąteczne iluminacje jak co roku zagościły na rynkach miejskich, ulicach i w sklepowych witrynach. Jeśli marzysz o wyjątkowej świetlnej dekoracji w swoich własnych czterech kątach – zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Dowiedz się, jak przy pomocy światła wykreować we wnętrzu świąteczną atmosferę.