Pomysły na remont, które wprowadzą harmonię do Twojej przestrzeni

Chcesz, żeby we wnętrzu twojego domu zapanowała harmonia? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zrealizować ten cel.

Już starożytni filozofowie zauważyli, że harmonia jest cechą definicyjną piękna. Regularność, symetria i zachowanie właściwych proporcji decydują o tym, że rzeczy, obrazy, a także wnętrza pomieszczeń są przyjemne dla oka. Co więcej, harmonia w naszym otoczeniu wpływa kojąco na nas samych, sprzyja odpoczynkowi, wyciszeniu i regeneracji sił. Jak wprowadzić stan równowagi do własnych czterech kątów, aby odczuć go również w sobie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które możesz wypróbować podczas najbliższego remontu swojego domu.

harmonia-w-otoczeniu

Przemyślana kolorystyka pomieszczenia

Barwy mają niezwykłą moc, będąc przy tym elementem wystroju wnętrza, który na różne osoby działa inaczej. Niektórzy czują się najlepiej w otoczeniu stonowanych kolorów, inni –wśród wyrazistych, mocnych, energetycznych barw. Nie bez powodu mówi się, że kolory stanowią jeden z kluczowych czynników w kompozycji aranżacyjnej przestrzeni, od którego w dużej mierze zależy atmosfera panująca w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy przy tym, że barwy to nie tylko powłoka malarska na ścianach – równie istotna jest kolorystyka np. obicia kanap, dywanów, zasłon i innych dodatków, które mogą być dobrane z troską o maksymalną spójność z barwną dominantą wnętrza, lub też na zasadzie kontrastu. Dobór kolorów we wnętrzu w sposób, który gwarantowałby ich idealne zestrojenie zarówno między sobą, jak i z osobowością użytkowników pomieszczenia, bywa trudniejszy, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Stąd – jeżeli malarska wrażliwość nie jest naszą mocną stroną – warto skorzystać z porady profesjonalisty, który pomoże nam odkryć kolory współgrające z naszym charakterem oraz odpowiednie do danego wnętrza pod względem jego przeznaczenia, dzięki czemu np. wystrój sypialnia rzeczywiście będzie sprzyjał wyciszeniu, a salon stanie się miejscem zapraszającym wszystkich domowników do wspólnego spędzania czasu.

przemyslana-kolorystyka-pomieszczenia

Jeżeli jednak ufamy we własne poczucie estetyki i zamierzamy samodzielnie przeprowadzić prace remontowe, to nie zapominajmy, że nawet pieczołowicie dobrany kolor do wnętrza może wymagać spełnienia od nas pewnych warunków, by dobrze pełnić swoją funkcję. Dotyczy to zwłaszcza koloru ścian, który nie będzie prezentować się tak, jak byśmy tego oczekiwali, jeśli farba malarska zostanie nałożona na spękaną lub porysowaną powierzchnię. Z problemem tym uporamy się dzięki zastosowaniu akrylu budowlanego, który skutecznie zamaskuje niedoskonałość na powierzchni ścian i sufitów. Sprawdzone rozwiązania znajdziemy w portfolio marki Soudal, która oferuje m.in.:

  • akryl do tynków tradycyjnych, rekomendowany do wypełnianie szczelin i pęknięć w tynku, betonie, murze,
  • akryl uniwersalny, który może być stosowany na wszelkich porowatych podłożach budowlanych (ma perfekcyjną przyczepność m.in. do cegły, betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych i aluminium),
  • akryl sanitarny, który przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności (np. w łazienkach i kuchniach).

Personalizacja przestrzeni pod względem stylu aranżacji

Harmonia ma wiele twarzy – również w kontekście aranżacji wnętrz. Jakość ta inaczej urzeczywistnia się w pomieszczeniach nowoczesnych, klasycznych, rustykalnych czy vintage. W każdym jednak wypadku istotne jest przestrzeganie charakterystycznych dla danego stylu reguł, tak aby ostateczny efekt kompozycyjny był wolny od dysonansów. Niezależnie zatem od tego, która stylistyka przypadnie nam do gustu i sprawi, że w danym pomieszczeniu poczujemy się naprawdę jak u siebie, pamiętajmy o wewnętrznej logice aranżacji i jej rozpoznawczych cechach, takich jak:

  • prostota, przestronność, wyeksponowanie geometrycznej formy obiektów i operowanie stonowanymi kolorami w nowoczesnym stylu aranżacji wnętrz,
  • balans pomiędzy dekoracyjnym nadmiarem i niedostatkiem, symetryczność, wykorzystanie wysokiej jakości elementów wyposażenia i sztukaterii w stylu klasycznym,
  • motywy ludowe, jasne barwy, elementy roślinne i naturalne materiały wykończeniowe w rustykalnym wnętrzu,
  • meble z minionych dekad, pomysłowe, nowoczesne dodatki, owalne kształty i pastelowe kolory w stylu vintage.
pomysl-na-aranzacje-wnetrz

Między naturą a cywilizacją

Człowiek musi budować i tworzyć dom – inaczej nie przetrwałby na łonie dzikiej przyrody. I chociaż nie do końca wiadomo, czy dzieła cywilizacji są przeciwstawne naturze, czy też raczej stanowią jej niezbędne przedłużenie, to z pewnością trudniej odczuć harmonię we własnym domu, jeśli nie zaprosimy do niej przyrody. Cel ten da się osiągnąć za pomocą bardzo prostych środków, których przykładem są rośliny doniczkowe czy akwarium z przyciągającymi wzrok rybkami. Obecność natury we wnętrzu możemy zaakcentować również poprzez drewnianą podłogę, boazerię, a także fototapetę imitującą las czy też oryginalne półki w kształcie plastra miodu. W ten sposób jakość harmonii urzeczywistni się we wnętrzu w głębokim znaczeniu słowa: jako jedność z naturą, której częścią jesteśmy, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Zobacz podobne artykuły: