Budujemy szklarnię na truskawki!

Ekologiczne truskawki są zdrowe, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Poza tym, najlepiej smakują nam owoce, które pochodzą z własnej, nawet niewielkiej uprawy na działce, w ogrodzie a nawet na balkonie. Dowiedz się, jakie materiały powinieneś wybrać do budowy mini szklarni i małego tunelu foliowego.

Przełom maja i czerwca to początek sezonu zbiorów aromatycznych, soczystych i słodkich truskawek. Sadzonki, które posadzimy na przełomie czerwca i lipca zawiążą dużo pąków na następny rok. Wiadomo, że truskawka najlepiej owocuje w drugim roku życia, skorzystaj więc ze słonecznych dni i zbudują swoją pierwszą szklarnię!

iStock_000021107173_Medium

Szklarnia – zezwolenia budowlane

Jeżeli planujesz budowę szklarni poniżej 25 m2 to nie jest od nas wymagane pozwolenie na budowę. Należy jednak pamiętać aby zgłosić w urzędzie administracyjnym (30 dni przed rozpoczęciem) zakres planowanych robót budowlanych. Uwaga: szklarnia nie może znajdować się w odległości poniżej 1 m2 od granicy działki. Jeżeli przewidujesz użytkowanie szklarni długoterminowo to warto rozważyć postawienie jej na fundamentach, np. na słupach współpracujących z betonowymi płytami. Jeżeli masz jednak bardziej sezonowe oczekiwania, fundamenty nie będą konieczne.

Konstrukcja szkieletu – kilka rozwiązań materiałowych

Szkielet nośny przydomowej szklarni najczęściej wykonuje się z aluminium, które nie ulega korozji i jest niedrogie. Niestety aluminium cechuje mała wytrzymałość w przeciwieństwie do stali, która niestety jest bardzo droga. W przypadku budowy mini szklarni polecamy zaimpregnowane konstrukcje drewniane, np. wykonane z drewna dębowego. Drewno zdecydowanie najładniej komponuje się z ogrodem i budowa takiego kubatora będzie najtańszym rozwiązaniem. Jego zaletą jest także słabe przewodnictwo cieplne. Pamiętaj jednak, że nawet zabezpieczone drewno jest podane na wilgoć. Kiedy szkielet jest gotowy, czas na wybór pokrycia. W przypadku małych i większych szklarni najbardziej powszechnym materiałem jest folia, szkło (polistyrenowe) lub płyty poliwęglanowe. Jeżeli decydujesz się na folię, warto zainwestować w cztero-sezonową tzw. „zieloną” z oznaczeniem AF (antykondensacyjna – para skrapla się pod postacią cienkiej warstwy, a nie pojedynczych kropel wody).

Mocowanie elementów – uniwersalny klej Soudal 60A

Kiedy mamy gotową i osłoniętą konstrukcję, kolejnym etapem jest podział powierzchni pod uprawę oraz wyposażenie szklarni w drewniane przegrody, półki czy nawet stoły. Uniwersalnym produktem który możesz wykorzystać bez konieczności mocowania kołków czy dodatkowych wierceń jest np. klej do drewna Soudal 60A. W łatwy sposób połączysz z jego pomocą stałe drewniane przegrody, które wyznaczą grządki oraz przymocujesz drabinki.

Close up of red fresh strawberry

Tunel foliowy – przepis na szybką, tanią i małą konstrukcję

Jeżeli szukasz prostego sposobu na uprawę owoców i warzyw, tanią opcją będzie z pewnością tunel foliowy. Jego minusem jest jednak słaba trwałość i lekka konstrukcja, która nie zawsze jest w stanie przetrwać silniejsze podmuchy wiatru.

Podpowiadamy jak w prosty sposób zbudować taką przenośną konstrukcję:

Niezbędne materiały:

  • giętkie rurki lub drewniane pałąki,
  • kłębek dość grubego sznurka,
  • wybrana przez nas folia.

Instrukcja wykonania:

Rurki wyginamy w kształt półkola i umieszczamy w ziemi w odległości od siebie min. ok. 60 Pałąki wiążemy ze sobą sznurkami, rozłożonymi dość gęsto – nałożona na nie folia nie może zapadać się do środka (sznurki stanowią podporę dla folii oraz wiążą całą konstrukcję). Nakładamy folię na stelaż po bokach, następnie przysypujemy ją ziemią lub obkładamy kamieniami. Uwaga: wiatr nie powinien unosić folii ku górze.

 

close up of strawberry on wooden background

 

Zobacz podobne artykuły:

27 październik 2021

Malowanie mebli – poradnik krok po kroku

Chcesz pozbyć się z domu wysłużonego kredensu, regału czy komody? Zaczekaj! Być może będziesz w stanie podarować im drugie życie. W poniższym artykule podpowiadamy, jak przywrócić świetność starym meblom przy pomocy farby.

25 sierpień 2021

Akcenty wpływające na aranżację wnętrz

Styl aranżacji domowej przestrzeni powinien być dopasowany do osobowości jej użytkowników – inaczej mieszkańcom trudno będzie poczuć się w niej jak u siebie. Dekorując wnętrza, nie zapominajmy o niezbędnych akcentach i dodatkach, z których całość w dużej mierze czerpie swój sens.

05 lipiec 2021

Cztery pomysły na ściany w sypialni

Podczas tegorocznych wakacji planujesz przeprowadzić remont sypialni? Jednym z najszybszych i najbardziej efektownych sposobów na odmianę wyglądu tego pomieszczenia jest odświeżenie ścian. Podpowiadamy, jak wykończyć ściany w sypialni, aby nabrała wyjątkowego charakteru.