Noworoczne metamorfozy wnętrz

Nawet niewielkie zmiany aranżacyjne w pomieszczeniu potrafią przynieść zdumiewające efekty. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będziesz żyć wygodniej w swoich czterech kątach.

Większość z nas ostatnie miesiące spędziła głównie w swoim domu. Domu, który przestał być tylko i wyłącznie prywatną przestrzenią do życia, ale w wielu wypadkach stał się jednocześnie biurem i szkołą. Nic dziwnego, że w nowym roku możemy odczuwać tym silniejszą potrzebę wprowadzenia zmian do pomieszczeń, w których przebywamy niemal bez przerwy. Z pewnością dobrym pomysłem jest wypróbowanie na początek innego ustawienia mebli, tak aby sypialnia, salon czy pokój dziecięcy zyskały nie tylko na przytulności, lecz również na funkcjonalności. W pierwszym bowiem rzędzie powinniśmy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym spędzamy większość w swojego czasu, zostały wydzielone stosowne strefy funkcjonalne, takie jak np. miejsce do pracy, miejsce do odpoczynku, czy też przestrzeń do nauki lub do zabawy. Granicę danej strefy mogą wyznaczać odpowiednio rozmieszczone meble, ale także inne elementy wyposażenia, m.in. posadzka, dywany lub rozwiązania z zakresu oświetlenia.

wprowadzenie-zmian-do-pomieszczen

Wyznaczanie stref kolorem

Granicę między funkcjonalnymi przestrzeniami bardzo dobrze sygnalizują także kolory ścian. Różnice mogą dotyczyć tylko tonacji, jeżeli jednak zależy nam na wyraźnym podziale przestrzeni, to warto zastosować odważniejsze zestawienia, w tym barwy kontrastowe. Przemalowanie ścian stanowi, co prawda, poważniejsze przedsięwzięcie niż zmiana układu mebli, niemniej jest to doskonała okazja na wprowadzenie do wnętrza świeżej energii, która w dużej mierze zaspokoi naszą potrzebę nowości. Pamiętajmy, że konkretne kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kwestia ich doboru powinna być dokładnie przemyślana. Zgodnie z ogólną zasadą, ciepłe barwy (np. żółty, czerwony, pomarańczowy, ciepłe brązy) działają pobudzająco, natomiast zimne (np. niebieski, fiolet, różne odcienie szarości) sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. W wyborze odpowiedniej kolorystyki domu lub mieszkania bardzo pomocne mogą się okazać porady profesjonalistów. Przypominamy, że najmodniejszą barwą 2021 roku została ogłoszona „Moc Ziemi” („Brave Ground”) – mocny, naturalny i ciepły odcień brązu, który, zdaniem międzynarodowego zespołu ekspertów ds. designu, przywodzi na myśl naturalne piękno, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i przydaje wnętrzu jakość gustownej prostoty. „Moc Ziemi” idealnie komponuje się z czerwieniami i różami, miedzią, złotem, a także z zielenią i odcieniami niebieskiego.

wyznaczanie-stref-kolorem

Farba lateksowa czy akrylowa? Która lepsza?

Aby nowy wygląd ścian był w pełni satysfakcjonujący, warto zastanowić się nie tylko nad kolorem, ale również nad rodzajem farby, jaką zamierzamy zastosować. Najchętniej wybieraną farbą do malowania ścian i sufitów jest farba lateksowa lub farba akrylowa. Zarówno jedna, jak i druga jest farbą na bazie wody, łatwo rozprowadza się po powierzchni, doskonale sprawdza się na takich podłożach budowlanych, jak tynk czy beton, i charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Oba rodzaje farb są również przyjazne dla alergików i środowiska naturalnego. Ponadto w obu przypadkach spoiwem jest żywica (farba lateksowa, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawiera lateksu), jednak zawartość żywic w farbie akrylowej jest niższa. W rezultacie farba lateksowa wyróżnia się wyższą odpornością na szorowanie i zmywanie wodą, przez co jest praktyczniejszym rozwiązaniem w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności (np. kuchnia, łazienka czy pralnia), przy czym w parze z lepszymi parametrami idzie wyższa cena.  

farba-lateksowa-czy-akrylowa

Ścianki działowe

Popularnym i skutecznym sposobem na zaakcentowanie podziału przestrzeni na strefy funkcjonalne (zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym metrażu) są ścianki działowe. Mogą być one wykonane np. z płyt gipsowo-kartonowych, jednak bardziej wytrzymałym materiałem będzie niewątpliwie cegła lub bloczki z betonu komórkowego. Murowaną ściankę działową można postawić szybko i sprawnie, stosując klej piankowy Soudabond Easy, który jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnej zaprawy budowlanej. Do zalet tego rozwiązania należą m.in.:

  • wysoka wydajność – jedna puszka kleju wystarcza do wybudowania około 10 m² ściany (przy wykorzystaniu bloczków o wymiarach 600 x 250 mm),
  • gotowość do użycia – klej Soudabond Easy nie wymaga czasochłonnych przygotowań, jak ma to miejsce w przypadku zaprawy murarskiej,
  • szybkość działania – dalsza obróbka klejonych elementów (np. tynkowanie) jest możliwa już po 60 minutach od aplikacji,
  • ekonomiczność – jedno opakowanie kleju zastępuje około 25 kg tradycyjnej zaprawy.

Ważnym atutem kleju w piance Soudabond Easy jest również uniwersalność. Mistrzowsko zda egzamin nie tylko w pracach budowlanych, ale również montażowych i izolacyjnych. Z powodzeniem możemy go użyć m.in. do:

  • montażu sztukaterii wewnętrznej i elewacyjnej,
  • mocowania schodów i parapetów,
  • klejenia blachy i drewna,
  • mocowania płyt i paneli izolacyjnych,
  • klejenia płyt gipsowo-kartonowych, włókno-cementowych i OSB.

Co istotne, dzięki nowatorskiej konstrukcji zaworu Duravalve, klej Soudabond Easy zachowuje najwyższą wydajność przez cały okres przydatności do użycia (tj. przez 24 miesiące), a pracę z wykorzystaniem tego kleju możemy przerwać i wznowić w dowolnym momencie, ponieważ Duravalve nie skleja się i nie blokuje.

Zobacz podobne artykuły:

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.