Remont salonu – przydatne wskazówki i porady

Salon najczęściej traktowany jest jako najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. W poniższym artkule podpowiadamy, jak efektownie odmienić jego wygląd.

Remont salonu to nierzadko czasochłonne przedsięwzięcie, które dodatkowo może generować niemałe koszty. Nie warto jednak odkładać tej sprawy w nieskończoność, ponieważ to właśnie salon jest miejscem, w którym podejmujemy odwiedzających nas gości i w którym domownicy spędzają ze sobą najwięcej czasu, szczególnie w sytuacji, gdy jedną ze stref funkcjonalnych w salonie jest jadalnia. Oczywiście remont tego pomieszczenia nie musi zawsze oznaczać prac zakrojonych na szeroką skalę. Czasami drobne modyfikacje i udoskonalenia mogą bardzo korzystnie wpłynąć na panującą w nim atmosferę i przełożyć się na spektakularną metamorfozę wizualną. Wszystko zależy od tego, co konkretnie chcemy osiągnąć i jakim budżetem dysponujemy. Rozstrzygnięcie tej kwestii pomoże nam pewnie postawić kolejne kroki, począwszy od ustalenia harmonogramu prac.

Harmonogram prac remontowych

Remont salonu często trwa tygodniami, nawet jeśli początkowo wydaje się, że powinien skończyć się w przeciągu kilku dni. Jeżeli nie chcemy, żeby sprawy wymknęły nam się spod kontroli, warto przygotować szczegółowy harmonogram prac, zwłaszcza jeśli zamierzamy skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej – w ten sposób łatwiej nam będzie uzgodnić terminy wykonania poszczególnych zadań. Ustalając tego typu harmonogram, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności należy przeprowadzić prace najbardziej inwazyjne dla remontowanej przestrzeni, takie jak wymiana stolarki okiennej czy montaż instalacji ogrzewania podłogowego, wiążący się przeważnie z koniecznością rozkucia starej posadzki. Są to też prace, które wymagają zaangażowania fachowców. Na następny etap składają się zadania związane np. z ułożeniem parkietu lub wygładzeniem powierzchni ścian i pokryciem ich nową powłoką malarską. Remont salonu powinny wieńczyć prace dekoracyjne, do których rzecz jasna również możemy zaprosić specjalistę od wystroju wnętrz. Pomoże on nam dobrać odpowiedni styl aranżacji oraz rozplanować układ mebli i dodatków w taki sposób, żeby uzyskać efekt optymalnego połączenia walorów estetycznych wnętrza z praktycznymi.

harmonogram_prac_remontowych

Samodzielne prace remontowo-wykończeniowe w salonie

Dla fanów majsterkowania remont stanowi doskonałą okazję do przetestowania swoich umiejętności – ostatecznie wiele prac, które wchodzą w jego zakres, możemy wykonać sami. Żeby jednak prace postępowały szybko, a ich rezultaty był solidne, warto zaopatrzyć się w sprawdzone produkty DIY. Do takich niewątpliwie należy uniwersalny klej hybrydowy T-Rex GOLD firmy Soudal. Produkt ten jest doskonale przyczepny do niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, szybko działa i mocno wiąże, jest przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy, a ponadto po utwardzeniu daje się malować różnymi rodzajami farb (także wodnymi). Z powodzeniem możemy go użyć w przypadku takich zadań, jak:

  • mocowanie listew przypodłogowych, lameli i wielu innych elementów dekoracyjnych,
  • klejenie luster (T-Rex GOLD nie niszczy warstwy srebrzankowej)
  • klejenie płytek z kamienia naturalnego.
  • montaż paneli ściennych i osłon krawędzi schodów.
mocowanie_listew_przypodlogowych

W przypadku bardziej zaawansowanych prac, jak np. stawianie ścianki działowej, która wyodrębni w pomieszczeniu poszczególne strefy użytkowe, idealnym rozwiązaniem będzie klej poliuretanowy Soudabond Easy z wbudowanym aplikatorem Genius Gun. Jest on gotowy do użycia (wystarczy dokładnie wymieszać puszkę z klejem, energicznie nią potrząsając przez około 30 sekund), wysokowydajny, nie spływa z powierzchni pionowych oraz gwarantuje dodatkową izolację cieplną i akustyczną, a dzięki wygodnemu uchwytowi Genius Gun nie będziemy mieli problemu z jego precyzyjną i ekonomiczną aplikacją.

Wystrój salonu

Nawet jeśli podczas dekorowania salonu będziemy współpracować z profesjonalistą, to i tak warto rozeznać się w dostępnych możliwościach i spróbować znaleźć propozycję, która najlepiej koresponduje z naszą osobowością. Do popularnych stylów aranżacji salonu należą:

  • styl klasyczny, dla którego charakterystyczna jest stosunkowo bogata ornamentyka, stonowane barwy oraz eleganckie obicia często masywnych mebli,
  • styl nowoczesny, który wyróżnia się przestronnością, minimalizmem i wykorzystaniem takich materiałów, jak metal oraz szkło,
  • styl rustykalny, w którym dominuje drewno i inne materiały naturalne, wzorzyste obrusy i firany oraz ciepła kolorystyka ścian i dodatków.

Magazyny i internetowe serwisy wnętrzarskie obfitują w informacje dotyczące konkretnej stylistyki wystroju wnętrza oraz dostarczają pomocnych wizualizacji, dlatego warto do nich zajrzeć, jeśli chcemy zgłębić temat i rozwiać ewentualne wątpliwości.

magazyny_wnetrzarskie

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.