Samodzielne naprawy w łazience za pomocą kleju i silikonu

Potrzeba wykonania mniejszych lub większych napraw od czasu do czasu pojawia się w każdej łazience. Drobne usterki możemy usunąć bez pomocy fachowca, warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie materiały chemii budowlanej, dzięki którym prace przebiegną sprawnie, a efekty będą trwałe.

Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, które większości z nas kojarzy się z chwilami odpoczynku i ukojenia po długim, stresującym dniu. To między innymi dlatego wkładamy tyle wysiłku w jej aranżację i dbamy o to, aby wnętrze łazienki było eleganckie, urokliwe oraz optymalnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Z drugiej strony, łazienka należy do tzw. pomieszczeń mokrych, co oznacza, że praktycznie codziennie narażona jest na działanie wilgoci, która może przyczynić się np. do powstawania nalotów pleśni na urządzeniach sanitarnych lub uszkodzenia mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza. Zniszczone uchwyty na ręczniki, półki na kosmetyki czy brzegi lustra zdecydowanie obniżają estetkę wnętrza, a jeśli rozwinie się na nich grzyb, to staną się również niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Z tego powodu należy możliwie jak najszybciej usunąć je z łazienki. Wybierając nowe elementy wyposażenia wnętrza, weźmy pod uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane, i upewnijmy się, czy dobrze sprawdzą się w warunkach podwyższonej wilgotności. Jeżeli elementy te zamierzamy zamocować na ścianie w łazience, to przemyślmy również kwestię metody ich montażu. Pamiętajmy, że wiercenie otworów w płytkach łazienkowych nie jest koniecznością – nowoczesne kleje montażowe doskonale zastępują tradycyjne śruby i wkręty, a także znacznie skracają czas realizacji całego przedsięwzięcia.

Dwa okrągłe lustra zamocowane na ścianach łazienki za pomocą silikonu uszczelniającego

Mocowanie półek i lustra na ścianie w łazience

Rozwiązaniem, które z powodzeniem możemy zastosować do montażu różnego rodzaju elementów na  ścianie w łazience, jest klej Fix All Flexi marki Soudal. Jest on łatwy w aplikacji, gwarantuje silne wiązanie oraz charakteryzuje się wysoką i długotrwałą odpornością na wilgoć, grzyby i pleśnie. Co istotne, klej ten jest również neutralny chemicznie, wysoce elastyczny, ekologiczny (posiada certyfikat EC1 Plus) oraz całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Fix All Flexi w razie potrzeby daje się malować po utwardzeniu spoiny, przy czym dostępny jest w aż czterech kolorach:

  • białym,
  • brązowym,
  • czarnym,
  • szarym.

W niektórych przypadkach uzasadnione będzie zastosowanie wzmocnionej wersji tego kleju, tj. Fix All High Tack, lub wersji transparentnej – Fix All Crystal. Fix All High Tack wyróżnia się ekstremalnie mocnym chwytem początkowym i mistrzowsko zda egzamin podczas mocowania nawet bardzo ciężkich przedmiotów przy braku możliwości ich mechanicznego podparcia do momentu utwardzenia spoiny. Z kolei Fix All Crystal, który odznacza się idealną przejrzystością, zalecany jest do klejenia elementów wykonanych ze szkła lub innych materiałów przezroczystych – innymi słowy, warto po niego sięgnąć w sytuacji, gdy niezbędna jest niewidoczna spoina.

Zamocowane półki i lustra w łazience za pomocą silikonu

Uszczelnianie urządzeń sanitarnych

Problemem często spotykanym w łazienkach są zapleśniałe fugi wokół urządzeń sanitarnych. Jeżeli czyszczenie fug za pomocą specjalistycznych preparatów nie przynosi spodziewanych rezultatów, to starą fugę powinniśmy czym prędzej wymienić. Do silikonowania narożników i różnego rodzaju styków lub połączeń w łazience również możemy użyć Fix All Flexi, który łączy w sobie zalety kleju i uszczelniacza. Fix All Flexi powszechnie stosowany jest m.in. do:

  • silikonowania umywalek,
  • silikonowania wanien,
  • silikonowania brodzików i kabin prysznicowych.

Fix All Flexi pomoże nam zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wilgoci nie tylko łazienkę, ale również kuchnię – zalecany jest np. do uszczelniania kuchennych blatów i zlewozmywaków. Do wypełniania szczelin wokół urządzeń sanitarnych oraz do silikonowania lustra w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności możemy użyć także odpowiedniego silikonu sanitarnego. Pamiętajmy, że w przypadku spoinowana wanien, brodzików i zlewozmywaków emaliowanych bardzo dobrze sprawdzi się Silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym firmy Soudal, natomiast w przypadku spoinowania wanien akrylowych, kabiny prysznicowej z PCV, zlewozmywaków i blatów z konglomeratu czy kamienia naturalnego – należy zastosować Silikon sanitarny neutralny. Ten ostatni rekomendowany jest również do silikonowania lustra, które zostało zamontowane między płytkami. Silikonowanie lustra jest w tej sytuacji koniecznością – inaczej  brzegi lustra mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania wilgoci.

Silikony sanitarne marki Soudal nakłada się standardowym pistoletem do uszczelniaczy na suche podłoże, wolne od tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń. Aby uzyskać prostą linię spoiny, brzegi fugi najlepiej osłonić taśmą malarską. Kwestią, która może zastanawiać niedoświadczonych majsterkowiczów w związku ze spoinowaniem wanny czy brodzika, jest silikonowanie narożników.

Nowoczesna kuchnia w białej kolorystyce z uszczelnionym zlewem w narożnikach

Jak położyć silikon w narożnikach?

Silikonowanie narożników np. kabiny prysznicowej nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, które uchronią nas przed błędami. Pamiętajmy, że podczas wykonywania niezbędnych uszczelnień wokół urządzeń sanitarnych istotne jest to, żeby silikon nakładać równomiernie, płynnym ruchem, z lekkim naddatkiem masy – dotyczy to również silikonowania narożników. W ten sposób w żadnym miejscu nie dopuścimy do powstania pustych przestrzeni. Fugę należy następnie wygładzić przed utworzeniem się naskórka. W tym celu możemy użyć specjalnej szpachelki zwilżonej preparatem Joint Finish. Odpowiednie wyprofilowanie spoiny pozwoli wodzie swobodnie spływać i będzie przeciwdziałać osadzaniu się pleśni na silikonie. Nie zapominajmy także, że taśmę malarską należy usunąć natychmiast po obróbce fugi.

Zobacz podobne artykuły:

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.