Aplikacja silikonu krok po kroku

Zamierzasz samodzielnie wykonać silikonowe spoiny wokół wanny, zlewozmywaka lub na styku parapetu i okna? Oto kilka porad, dzięki którym bezbłędnie zrealizujesz zadanie.

Nie trzeba mieć w sobie żyłki zapalonego majsterkowicza, żeby wykonać w domu drobne naprawy lub prace wykończeniowe. Nawet bez większego doświadczenia na polu DIY doprowadzisz do szczęśliwego końca takie przedsięwzięcia, jak silikonowanie brodzika prysznicowego, umywalki czy kuchennego blatu. Dzięki niezawodnym i łatwym w aplikacji silikonom marki Soudal, szybko i sprawnie zabezpieczysz kuchnię czy łazienkę przed niszczącym działaniem wilgoci. Aby osiągnąć sukces, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

silikonowanie-w-lazience

Nakładane silikonu – instrukcja

Zanim rozpoczniesz pracę z użyciem silikonu, upewnij się, że trzymasz w ręku odpowiedni preparat. Jeżeli zamierzasz np. fugować płytki ceramiczne na tarasie czy balkonie, to wybierz silikon uniwersalny marki Soudal. Jeśli Twoim zadaniem jest wykonanie spoin wokół muszli ceramicznej – sięgnij po silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym. Natomiast w przypadku spoinowania blatu z kamienia naturalnego konieczne zastosuj silikon sanitarny neutralny. Prawidłowo dobrany preparat to warunek wstępny powodzenia całego przedsięwzięcia. Kiedy już nie będziesz mieć żadnych wątpliwości w tym zakresie – możesz przystąpić do pracy.

  • Przygotuj podłoże, które musi być czyste, wolne od tłuszczu i suche.
  • Podłoże porowate zagruntuj stosownym podkładem (np. Soudal Primer 150).
  • W celu uzyskania prostej linii spoiny osłoń okolice fugi taśmą malarską.
  • Otwórz kartusz z silikonem przy pomocy noża do kartusza (pamiętaj, że minimalna szerokość spoiny powinna być adekwatna do pracy, jaką zamierzasz wykonać – dla pewności zapoznaj się ze wskazaniami zawartymi w karcie technicznej danego produktu).
  • Umieść kartusz w standardowym pistolecie do uszczelniaczy.
  • Precyzyjnie wypełnij szczelinę silikonem.
  • Przed utworzeniem się naskórka wygładź fugę roztworem mydła.
  • Zerwij taśmę malarską natychmiast po obróbce fugi.
nakladnie-silikonu-instrukcja

Czy można nakładać silikon na silikon?

Niewielkie ubytki w spoinie silikonowej rodzą pokusę, aby je wypełnić, zamiast wymienić całą spoinę na nową. Jednak nałożenie nowego silikonu na starą, popękaną spoinę nie przyniesie spodziewanego efektu. Wykonane w ten sposób uszczelnienie będzie bardzo nietrwałe. Jeżeli do wypełnienia szczeliny zastosowaliśmy silikon – całą fugę należy zerwać, a następnie położyć nową. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli do wykonania spoiny użyliśmy nowoczesnego kleju-uszczelniacza Fix All marki Soudal. Ubytki w spoinie kleju-uszczelniacza Fix All mogą być uzupełniane tym samym produktem, a mówiąc dokładnej: dowolnym produktem z rodziny Fix All. Gama Fix All obejmuje cztery kleje-uszczelniacze:

  • Fix All Flexi – mocny i szybki klej-uszczelniacz o trwale elastycznej spoinie,
  • Fix All Crystal – klej-uszczelniacz o całkowicie przezroczystej spoinie,
  • Fix All Turbo – błyskawiczny klej-uszczelniacz, który umożliwia obciążenie połączenia już po 20 minutach od momentu aplikacji,
  • Fix All High Tack – klej uszczelniacz o ekstremalnie silnym chwycie początkowym, który umożliwia montaż nawet bardzo ciężkich elementów bez konieczności ich mechanicznego podparcia do czasu utwardzenia spoiny.

Kleje uszczelniacze Fix All są również bardzo przydatne w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba pomalowania spoiny. Jak wiadomo, spoina silikonowa nie daje się malować, chociaż czasami wymagają tego względy estetyczne. Natomiast Fix All Flexi można pomalować wieloma rodzajami farb, w trym również farbami na bazie wodnej.

czy-mozna-nakladac-silikon-na-silikon

Pełna ochrona przed wilgocią

Właściwie dobrane uszczelniacze skutecznie zabezpieczą przed wnikaniem wilgoci różnego rodzaju zakamarki zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Jeżeli chcemy zapewnić pomieszczeniom mokrym pełną ochronę przed działaniem wilgoci (również w przypadku np. wystąpienia awarii instalacji wodnej) – konieczne jest prawidłowe wykonanie warstwy hydroizolacji. To zadanie lepiej pozostawić do realizacji profesjonalistom. Rekomendowanym system jest w tym przypadku Soudal Hydro System,  który składa się z kliku idealnie dopasowanych do siebie elementów:

  • grunt głęboko penetrujący  Soudaprim DP (stosowany w celu wzmocnienia podłoża  oraz zmniejszenia jego chłonności),
  • folia Soudagum LM, która tworzy nieprzepuszczalną dla wody barierę,
  • narożnik wewnętrzny Soudatape IC oraz zewnętrzny Soudatape OC, stosowane do zabezpieczenia połączeń typu ściana-podłoga (3D),
  • taśma SoudatapePD, przeznaczona do zabezpieczania styku ścian lub ściany z podłogą,
  • kołnierze Soudatape PD, używane do uszczelniania przejść rurowych.

Zobacz podobne artykuły: