Czy warto wykonywać badanie wilgoci?

Przymierzasz się do remontu po awarii hydraulicznej w domu lub mieszkaniu? Wyjaśniamy, dlaczego warto wcześniej wykonać badanie wilgoci.

W każdym domu od czasu do czasu zdarzają się mniejsze lub większe awarie. Podejmując odpowiednie środki ostrożności i wykonując niezbędne zabezpieczenia, możemy skutecznie zminimalizować poniesione szkody, ale samej awarii czasami nie jesteśmy w stanie uniknąć. Zresztą jej źródło nie zawsze zlokalizowane jest w naszym domu, jak ma to miejsca np. w sytuacji, gdy zostajemy zalani przez sąsiada. Usunięcie skutków zalania, niezależnie od tego, czy wina leży po naszej stronie, czy nie, najczęściej oznacza wykonanie pewnych prac remontowo-wykończeniowych, chociaż ich skala może być różna. Niekiedy wystarczy przemalować ściany, innym razem konieczne jest np. zerwanie starej posadzki i położenie nowej. Zanim jednak rozpoczniemy prace naprawcze, warto upewnić się, czy poziom wilgotności w danym pomieszczeniu na to pozwala. Może bowiem okazać się, że pomieszczenie nie jest wystarczająco osuszone, co będzie miało duży wpływ na rezultat całego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że np. wilgotność ścian osłabia przyczepność farb i innych materiałów budowlanych, a w konsekwencji wysiłki, jakie włożymy w remont, mogą pójść na marne. Badanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu przeprowadza się przy pomocy profesjonalnych mierników, które pozwalają określić, czy wilgotność ścian lub posadzki mieści się w granicach normy, czy też nie i pomieszczenie należy osuszyć.

remont-mieszkania-po-awarii

Konsekwencje zawilgocenia pomieszczeń

Jeżeli w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgoć, to nie tylko wątpliwy efekt prac remontowych, jakie w nim planujemy przeprowadzić, powinien budzić nasze obawy. Musimy liczyć się również z ryzykiem pojawienia się w nim prędzej czy później grzybów i pleśni. Mogą być one przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, np. różnego rodzaju infekcji, częstych bólów głowy lub podrażnienia dróg oddechowych. Ponadto negatywnie wpływają one na nasze samopoczucie, powodując m.in. ogólne rozdrażnienie czy trudności z zasypianiem. Dlatego tak istotne są działania zapobiegawcze w postaci pomiaru wilgotności i ewentualnego osuszenia danego pomieszczenia.

konsekwencje-zawilgocenia-pomieszczen

Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed działaniem wilgoci

Niektóre pomieszczenia w naszym domu z natury narażone są na zawilgocenie. Chodzi przede wszystkim o łazienkę, ponieważ codziennie korzystamy w niej z umywalki, wanny lub prysznica, a co więcej to właśnie w tym pomieszczeni najczęściej zlokalizowana jest pralka. Powszechnie natomiast wiadomo, że uszkodzenie rury lub wężyka, który odprowadza wodę z pralki, są najczęściej początkiem kosztownych awarii hydraulicznych w domu. Jak uchronić się przed niepotrzebnymi szkodami? Przede wszystkim należy zadbać o poprawną hydroizolację pomieszczenia. Niezawodnym rozwiązaniem jest system izolacji przeciwwilgociowej oferowany przez firmę Soudal – Soudal Hydro System (SWS). System ten składa się z kilku optymalnie dopasowanych do siebie elementów, które gwarantują efektywną ochronę przed niszczącym działaniem wilgoci i wody w przypadku hydraulicznych awarii.

jak-zabezpieczyc-pomieszczenie-przed-dzialaniem-wilgoci

Niezawodny system hydroizolacji pomieszczenia

Głównym elementem systemu SHS jest elastyczna i wytrzymała folia w płynie Soudagum LM, którą nakłada się dwiema warstwami na podłoże. Za jej pomocą należy zabezpieczyć w szczególności tzw. strefy mokre w łazience, do których należą podłoga oraz ściany w okolicy urządzeń sanitarnych (m.in. kabina prysznicowa, wanna, umywalka, kompakt WC) i pralki. Folię nakłada się pędzlem lub pistoletem natryskowym na zagruntowane podłoże (zaleca się zastosowanie gruntu głęboko penetrującego Soudaprim DP firmy Soudal). W efekcie otrzymujemy nieprzepuszczalną dla wody barierę. Soudagum LM może być z powodzeniem aplikowana na podłoża betonowe, gazobeton, podłoża z cegły, tynki mineralne, płyty gipsowo-kartonowe czy płyty OSB. Bardzo dobrze wiąże z klejami i zaprawami do okładzin płytkowych, a ponadto może być stosowana przy ogrzewaniu płaszczyznowym. Do pozostałych komponentów Soudal Hydro System należą:

  • narożniki wewnętrzne SOUDATAPE IC i zewnętrzne SOUDATAPE OC do izolacji połączeń typu ściany-podłoga (3D)
  • taśma SOUDATAPE PD do izolacji styku ścian lub ściany z podłogą,
  • kołnierze SOUDATAPE PD do uszczelniania przejść rurowych.

System SHS jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko w przypadku hydroizolacji łazienki, ale również innych pomieszczeń o podwyższonym stopniu wilgotności (np. kuchni czy pralni). Należy przy tym pamiętać, że przeznaczony jest wyłącznie do zastosowań wewnętrznych i nie powinien być stosowany na podłożach narażonych na stały, bezpośredni kontakt z wodą (np. w nieckach basenowych).

Zobacz podobne artykuły: