Jak urządzić pokój dla noworodka?

Twoja rodzina niebawem się powiększy? Podpowiadamy, jak zaaranżować pokój dla najmłodszego mieszkańca.

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że kiedy w domu pojawia się noworodek, to świat rodziców przechodzi prawdziwą rewolucję. Wydarzenie to dostarcza wiele radości i rozbudza entuzjazm, przy czym warto się do niego odpowiednio przygotować. Jednym z zadań, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice, jest urządzenie pokoju dla malca. Prace aranżacyjne najczęściej koncentrują się wokół dwóch spraw. Pierwszą jest wykreowanie przytulnej i pełnej miłości atmosfery, drugą natomiast – zadbanie o to, by pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne. Obie sprawy są istotne. Nawet jeśli początkowo aspekty praktyczne są dominujące, to jednak bardzo szybko coraz większą rolę zaczynają odgrywać te elementy przestrzeni, które tworzą sprzyjające warunki dla wielostronnego rozwoju dziecka. Na czym zatem skoncentrować się podczas przygotowań?

jak-zaaranzowac-pokoj-niemowlaka

Umeblowanie

W pokoju dziecka z pewnością nie może zabraknąć łóżeczka i przewijaka – będą to podstawowe elementy wyposażenia urządzanego wnętrza. Jeżeli chodzi o pierwszy ze wspomnianych mebli, to sprawdzonym rozwiązaniem jest proste łóżeczko ze szczebelkami, najlepiej drewniane. Sprawą fundamentalną jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego powinniśmy się upewnić, czy łóżeczko posiada odpowiednie certyfikaty (to samo dotyczy materaca, który w niektórych przypadkach trzeba kupić osobno). Oferta łóżeczek dla dziecka jest bardzo bogata, obecnie możemy nabyć modele np. z poręczną szufladą, wyjmowanymi szczebelkami czy opuszczanym bokiem. Warto zastanowić się również nad rozmiarem łóżeczka – model o wymiarach 140 × 70 cm zazwyczaj daje się przerobić na tapczanik, dzięki czemu posłuży nam dłużej. Równie szeroka jest oferta przewijaków, które różnią się między sobą– poza wyglądem maty – głównie twardością i sposobem montażu. Najpopularniejsze i najwygodniejsze są przewijaki na łóżeczko i komodę.

umeblowanie-pokoju-niemowlaka

Kolory wnętrza

Atmosferę w każdym pomieszczeniu w dużej mierze buduje kolor ścian – dotyczy to także pokoju dla noworodka, w którym najlepiej sprawdzą się jasne, stonowane barwy (unikać należy natomiast kolorów intensywnych i jaskrawych). Żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, przed pomalowaniem ścian zadbajmy o ich nieskazitelną powierzchnię. Wszelkie rysy, pęknięcia i inne niewielkie ubytki skutecznie zamaskujemy za pomocą uszczelniacza akrylowego, takiego jak akryl uniwersalny marki Soudal, którego cechuje:

  • znakomita przyczepność do podłoży porowatych (w tym do tynków, betonu i płyt gipsowo-kartonowych),
  • możliwość malowania wieloma rodzajami farb,
  • bezwonność,
  • łatwa aplikacja (nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy).

Warto również od razu przygotować się do momentu, kiedy maluch zacznie raczkować. O komfort dziecka zadba wówczas ciepła, miękka wykładzina dywanowa, która również może wprowadzić do wnętrza ciekawy akcent kolorystyczny. Pamiętajmy przy tym o solidnym montażu wykładziny, co umożliwi nam sprawdzony klej do wykładzin podłogowych 26A marki Soudal. Do zalet tego kleju należą m.in.:

  • wysoka siła spajania,
  • długi czas otwarty, wynoszący około 20 minut (bez problemy rozłożymy zatem wykładzinę i dopasujemy ją do geometrii podłogi),
  • perfekcyjna przyczepność do podłoży porowatych,
  • niepalność po utwardzeniu,
  • ekologiczności i bezpieczeństwo dla zdrowia (klej 26A nie emituje szkodliwych związków lotnych).
kolory-wnetrza-pokoju-niemowlaka

Dekoracje

Trudno wyobrazić sobie pokój dla noworodka bez finezyjnych dekoracji. Pomieszczenie możemy ozdobić np. bajkowymi naklejkami, oprawionymi grafikami z bohaterami dziecięcych kreskówek czy drewnianymi zawieszkami. Bardzo praktyczne będą również półki ścienne w oryginalnych kształtach (np. chmur lub samochodzików), na których ustawimy niezbędne akcesoria. Co istotne, aby je zamocować, nie musimy sięgać po wiertarkę. Z zadaniem tym świetnie poradzi sobie mocny klej montażowy, np. T-Rex Gold firmy Soudal. Klej ten jest gotowy do użycia, nie zawiera rozpuszczalników, charakteryzuje się bardzo silnym chwytem początkowym i trzyma już po pierwszej sekundzie od dociśnięcia mocowanego elementu do podłoża.

dekoracje-pokoj-niemowlaka

Komfort cieplny

Nie zapominajmy również o cieple w pokoju dla noworodka w dosłownym znaczeniu tego słowa, zwłaszcza zimą. Wychłodzone pomieszczenie nie będzie przyjaznym dla malca środowiskiem. Wydajny grzejnik nie zapewni wymaganego komfortu termicznego, jeśli duże straty ciepła będą generowane np. przez nieszczelne okna. W takim przypadku, jeśli czas na to jeszcze pozwala, warto zastanowić się nad wymianą wysłużonej stolarki okiennej. Pamiętajmy przy tym, że wysoka jakość wyrobu musi iść w parze z wysoką jakością jego instalacji. Sprawdzonym rozwiązaniem jest tzw. warstwowy montaż okien (np. Soudal Window System), który gwarantuje prawidłowe i trwałe uszczelnienie złącza okiennego i skutecznie przeciwdziała niekontrolowanej ucieczce ciepła tą drogą.

komfort-cieplny

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.