Jak uszczelnić okno?

Mroźne dni zbliżają się wielkimi krokami. Jeżeli w Waszym domu od strony zamkniętych okien już bije nieprzyjemnym chłodem, to znak, że należy zadbać o ich właściwe uszczelnienie. Nowa uszczelka lub silikonowa spoina pomiędzy szybą a ramą okna może być pomocna, ale nie zawsze wystarczy, by rozwiązać problem. Kluczowe znaczenie dla szczelności okien ma ich prawidłowy montaż.

Nieszczelne okna stanowią jedną z głównych dróg systematycznej ucieczki ciepła z budynku. Przyczyniają się do obniżenia komfortu termicznego i akustycznego wewnątrz pomieszczeń, a w konsekwencji znacznie obciążają naszą kieszeń w sezonie jesienno-zimowym. W odpowiedzi na potrzeby energooszczędnego budownictwa marka Soudal opracowała Soudal Window System (SWS) – system warstwowego montażu stolarki okiennej (tzw. ciepły montaż), który gwarantuje skuteczne i trwałe uszczelnienie styku okna z murem.

wlasciwe-uszczelnienie-okien

Izolator termiczny w systemie SWS

Soudal Window System polega na zastosowaniu podczas prac montażowych trzech współpracujących ze sobą warstw o ściśle określonych funkcjach. Materiałem izolacyjnym jest wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która charakteryzuje się perfekcyjną przyczepnością do niemal wszystkich podłoży budowlanych. Pianka rozpręża się podczas aplikacji, wypełniając dokładnie szczelinę wokół okna.  W rezultacie skutecznie przeciwdziała ucieczce ciepła z budynku oraz przenikaniu hałasu do wnętrza pomieszczeń.

Uszczelnienie zewnętrzne i wewnętrzne w systemie SWS

Pianka poliuretanowa odznacza się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, pod warunkiem jednak, że jest sucha. Jeśli pianka nie zostanie odpowiednio zabezpieczona i przeniknie do niej wilgoć, to ulegnie degradacji. Dlatego podczas montażu okien niezwykle istotne jest wykonanie odpowiednich uszczelnień zewnętrznych i wewnętrznych. W tym celu wykorzystywane są specjalne paroizolacyjne taśmy okienne SWS. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Natomiast taśma paroprzepuszczalna SWS chroni piankę przed wodą opadową, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej na zewnątrz budynku. Taśmy SWS odznaczają się wysoką gęstością włókniny, odpornością na uszkodzenia, a także możliwością stosowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (np. przy temperaturze do – 12°C). Ich oferta obejmuje:

  • taśmy SWS BASIC PLUS (z pełnym klejem),
  • taśmy SWS BASIC (z paskiem klejącym),
  • taśmy SWS UNIVERSAL (z paskiem klejącym i ścieżką butylu),
  • taśmy SWS ALU PLUS (włóknina z dodatkową folią aluminiową i pełnym klejem),
  • taśmy SWS EXTRA (elastyczna włóknina z pełnym butylem)
  • taśmy SWS UNIVERSAL NET (włóknina z paskiem klejącym, ścieżką butylu i siatką).

Płynne membrany

Do wykonania uszczelnień styku okna z murem, szczególnie podczas wymiany stolarki okiennej, stosowane są również nowoczesne płynne membrany Soudatight. Wyróżniają się one wysoką elastyczność i nie wymagają gruntowania podłoża. Ponadto są bardzo wygodne i łatwe w aplikacji, także na bardzo nierównych powierzchniach, charakterystycznych dla starszego budownictwa. W gamie powłok Soudatight znajdują się:

  • Soudatight LQ (wzmocniona włóknami membrana do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim),
  • Soudatight Hybrid (przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem),
  • Soudatight SP (membrana do natrysku, którą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania),
  • Soudatight SP Gun (membrana do natrysku, którą aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego).

Zobacz podobne artykuły:

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.