Od czego zacząć budowę domu?

Przymierzasz się do budowy własnego domu? W poniższym artykule znajdziesz garść informacji na temat pierwszych wyzwań, które wiążą się z tym przedsięwzięciem.

Własny dom z ogrodem na wsi lub w cichej dzielnicy miasta to marzenie wielu Polaków. Nietrudno zrozumieć dlaczego. Duża powierzchnia mieszkalna, którą możemy kształtować zgodnie ze swoimi potrzebami, możliwość odpoczynku wśród zieleni o dowolnej porze dnia (a nawet nocy!), a także błogi spokój i poczucie niezależności, o które trudno w bloku czy kamienicy – to wystarczające powody, by zdecydować się na tego typu inwestycję. Zwłaszcza że jej koszt niekoniecznie musi być wyższy w stosunku do zakupu mieszkania. Oczywiście posiadanie domu nie oznacza wyłącznie przywilejów. Korzyści idą w parze z poważnymi obowiązkami. Właściciele domu muszę we własnym zakresie organizować np. różnego rodzaju prace porządkowe (od koszenia trawnika po usuwanie zalegającego na dachu śniegu), odpowiadają również za systematyczne przeglądy stanu technicznego budynku. Jednak w zdecydowanej większości wypadków obowiązki te nie są w stanie wygrać z marzeniami. Co więcej, wiele osób, zamiast kupować dom na rynku wtórnym, postanawia go wybudować. Od czego zacząć realizację tego przedsięwzięcia?

wlasny-dom-z-ogrodem

Wybór działki

Zanim zaczniemy przeglądać projekty architektoniczne domów, przeanalizujemy mocne i słabe strony różnych materiałów do jego budowy i rzucimy się w wir załatwiania niezbędnych formalności – zastanówmy się nad miejscem, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Nawet najpiękniejszy dom rozminie się z naszymi wyobrażeniami, jeżeli nie będzie usytuowany w okolicy, która pod wieloma względami odpowiada naszym oczekiwaniom. Innymi słowy, podczas wyboru działki najważniejsza jest lokalizacja. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak:

 • dostępność komunikacji miejskiej,
 • dostępność instytucji publicznych (np. żłobka, szkoły, przychodni lekarskiej),
 • odległość od centrum najbliższego miasta,
 • społeczność sąsiedzka.

Kiedy znajdziemy już działkę, która odpowiada nam pod względem swojej lokalizacji, przyjrzyjmy się jej z punktu widzenia prawnego i technicznego. Po pierwsze, poprośmy właściciela działki lub pośrednika o wgląd w księgę wieczystą (to uchroni nas przed ewentualnym oszustwem), a także o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (w ten sposób zyskamy gwarancję, że na działce możemy postawić dom). Po drugie, upewnijmy się, że działka jest odpowiednio uzbrojona, tj. że bez problemu doprowadzimy do niej media.

Projekt domu

Kolejne wyzwanie związane jest z wyborem projektu architektonicznego domu. Ogólnie rzecz ujmując, możemy albo skorzystać z gotowego projektu (w wielu popularnych sklepach z prasą dostępne są katalogi domów – znajdziemy w nich nie tylko gotowe projekty, ale także dane teleadresowe firm, które je oferują), albo zamówić oryginalny projekt u architekta. Pierwsze rozwiązanie jest zazwyczaj tańsze, pod warunkiem jednak, że do projektu nie chcemy wprowadzać żadnych zmian (wszelkie przeróbki generują dodatkowe koszty, w tym koszty zatrudnienia architekta, który wprowadzi zmiany do projektu). Jeżeli zatem marzymy o domu „skrojonym na miarę”, a tym bardziej o braniu udziału w jego projektowaniu – drugie rozwiązanie będzie słusznym wyborem.

projekt-architektoniczny-domu

Budowa domu – najważniejsze formalności

Budowa domu jest czasochłonnym przedsięwzięciem. W niektórych przypadkach samo uzyskanie niezbędnych decyzji i dokumentów – jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych! – może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o kluczowe formalności, z którymi będziemy musieli się uporać na początku tego przedsięwzięcia, to z pewnością należy mieć na uwadze następujące kwestie:

 • zatrudnienie architekta (w przypadku projektu gotowego – architekta adaptującego projekt),
 • skompletowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę (w tym projektu domu, mapy do celów projektowych, warunków dostawy mediów oraz badań geotechnicznych podłoża gruntowego),
 • uzyskanie pozwolenia na budowę,
 • rejestracja dziennika budowy i zaangażowanie kierownika budowy,
 • zgłoszenie rozpoczęcia budowy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego,
 • znalezienie firmy wykonawczej i ustalenie warunków współpracy.
budowa-domu-najwazniejsze-formalnosci

Dom energooszczędny

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami z branży budowlanej, to stawianie domu lepiej w całości pozostawić zatrudnionej firmie wykonawczej. Warto jednak rozeznać się w zakresie różnych rozwiązań, dzięki którym nasz dom będzie maksymalnie komfortowy w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska. Do tego typu rozwiązań należą propozycje firmy Soudal, opracowane z myślą o energooszczędnym budownictwie, m.in.:

 • system trójwarstwowego montażu okien Soudal Window System (SWS) oraz system do montażu okien w warstwie ocieplenia SWI,
 • natryskowa poliuretanowa pianka Soudafoam SPF do ocieplania budynków.
soudal-window-system

Soudal Window System, oparty na piance poliuretanowej (w funkcji materiału izolacyjnego) oraz taśmach lub płynnych membranach paroizolacyjnych (w funkcji bariery ochronnej przeciwdziałającej zwilgoceniu  pianki od strony wewnętrznej budynku i strony zewnętrznej), gwarantuje prawidłowe i trwałe uszczelnienie złącza okiennego, a co za tym idzie – eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych wokół okna. Liczbę mostków termicznych diametralnie zmniejsza również SOUDAFRAME SWI (Soudal Window Installation), czyli system do montażu stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie termoizolacyjnej. W systemie tym okno instalowane jest bezpośrednio na elementach lekkiej ramy montażowej Soudaframe SWI o bardzo niskim przewodnictwie cieplnym, wykonanej z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). Montaż okien w warstwie ocieplenia SWI niweluje konieczność stosowania metalowych łączników mechanicznych, które najczęściej odpowiadają za powstawanie mostków termicznych.

Z kolei pianka natryskowa Soudafoam SPF, która tworzy ciągłą, pozbawioną mikroszczelin powłokę, doskonale sprawdzi się przy izolacji izolacja fundamentów, ścian, stropów i poddaszy, skutecznie przeciwdziałając ucieczce ciepła tą drogą. Wybierając rozwiązania Soudal na etapie budowania domu, zadbamy o to, by efekt końcowy był optymalny zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.