Domowe ognisko

Kominek w domu jest niewątpliwie ozdobą salonu przez cały rok. Jego widok jest zawsze dużą atrakcją. Jednak zimą, a przede wszystkim w okolicach świąt, nabiera on szczególnego znaczenia. Wokół niego koncentruje się życie całej rodziny. Jeśli chcemy, aby czas przed kominkiem był wyjątkowy i niczym nie zmącony, zadbajmy wcześniej o jego konserwację.

Kominek zazwyczaj montowany jest w centralnej części salonu. Ciepło, które od niego bije powoduje, że chętnie gromadzimy się w kręgu domowego ogniska w salonie. Zanim jednak rozpalimy ogień, sprawdźmy, czy na skutek działania wysokiej temperatury nie powstały ubytki w kominkowych spoinach.

Kobieta ogrzewająca się przy domowym ognisku

Odpowiedź na ubytki w kominkowych łączeniach

Jeśli są takie, samodzielnie je uzupełnimy, stosując sprawdzony uszczelniacz do pieców marki Soudal. Charakteryzuje się on bardzo wysoką odpornością termiczną (do 1500°C) i gwarantuje trwałe wypełnienie szczelin m.in. wokół:

  • kominków,
  • wkładów kominkowych,
  • pieców,
  • opiekaczy,
  • kotłów centralnego ogrzewania.

Co ważne – powstał na bazie krzemianu sodu i nie zawiera szkodliwego azbestu. Bardzo dobrze przywiera do podłoży porowatych, takich jak kamień, beton czy ceramika budowlana, a po stwardnieniu tworzy spoinę, która nie pęka i nie wykrusza się.

cieplo-przy-domowym-kominku

Jak aplikować?

Ogromną jego zaletą jest też łatwa i precyzyjna aplikacja. Nakłada się go ręcznym lub pneumatycznym pistoletem na czyste i odtłuszczone podłoże (powierzchnie porowate należy delikatnie zwilżyć w celu poprawy przylegania). W ten sposób bez problemu wypełniamy nawet trudno dostępne szczeliny.

domowe-ognisko-w-domu

Kominek gotowy na świąteczny odpoczynek

Kiedy mamy już pewność, że kominek w salonie jest właściwie przygotowany, możemy zacząć rozpalać ogień. Połóżmy najpierw kilka pogniecionych gazet, potem drobne szczapy suchego drewna (najlepiej pionowo), a na końcu nieco grubsze polana. W pierwszej kolejności podpalamy dolne ich partie, dzięki czemu ogień bez problemu rozprzestrzeni się na większe kawałki.

Na koniec zadbajmy jeszcze o wyjątkową aranżację kominka dzięki której w pełni poczujemy magię świąt i ciepło domowego ogniska. Sprawdzonym sposobem jest zawieszanie na kominkach w salonie np. świątecznych girland i mikołajowych skarpet. A później dodatkowo zalecamy kubek gorącej czekolady, dobrą książkę i w otoczeniu najbliższych pełne oddanie się słodkiemu rozprężeniu…

cieplo-przy-domowym-kominku

Zobacz podobne artykuły:

14 grudzień 2017

Bezpieczne użytkowanie kominków i pieców

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Większość z nas spędza długie zimowe wieczory w zaciszu własnego domu, w którym komfortowa temperatura rekompensuje brak słońca. Jeżeli korzystamy ze źródeł ciepła w postaci pieców lub kominków, to pamiętajmy o ich prawidłowej konserwacji.