Kolory wiosny we wnętrzach

To oficjalne – w końcu zawitała do nas wiosna! Drzewa się zielenią, na trawnikach kwitną krokusy, a przyjemne słońce zachęca do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Wiosna to nieprzebrane bogactwo kolorów i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić je do naszych domów i mieszkań, odświeżając ściany w sypialni, salonie czy kuchni. 

Ściany również mogą być modne! Zgodnie z przewidywaniami profesjonalistów z branży wnętrzarskiej, tej wiosny królować będą barwy intensywne i nasycone, takie jak żółcie, zielenie, błękity i różne odcienie ziemi.  Wybór jest naprawdę szeroki i z pewnością odnajdziemy w tegorocznych propozycjach kolor, który idealnie oddaje nasz temperament i pozwoli nam w pełni poczuć się sobą w swoim własnym domu. Zanim jednak rozpoczniemy prace malarskie, warto się do nich odpowiednio przygotować, a także zastanowić się, jak szybko posprzątać nasze mieszkanie, kiedy prace te już dobiegną  końca.

malowanie-scian-w-mieszkaniu

Jak przygotować ściany przed malowaniem?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że efekt prac malarskich nie będzie zadowalający, jeżeli na ścianach pojawiły się rysy, pęknięcia lub inne niedoskonałości. W pierwszym rzędzie powinniśmy zlikwidować tego typu ubytki, ponieważ zdecydowanie obniżają estetykę ścian, nawet jeśli nowy kolor został wybrany zgodnie z najnowszymi trendami w świecie designu , a prace malarskie zostały wykonane bez najmniejszego zarzutu. W tym celu możemy sięgnąć po Akryl marki Soudal – uniwersalny uszczelniacz na bazie dyspersji akrylowych, który jest doskonale przyczepny do wszelkich porowatych podłoży, jakie stosowane są w budownictwie (m.in. cegła, beton, drewno, kamień, płyty gipsowo-kartonowe oraz aluminium). Powodów, dla których warto wybrać Akryl firmy Soudal, jest co najmniej kilka:

 • dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej (biały, szary, czarny, beżowy oraz brązowy),
 • kolory te są trwałe i odporne na blaknięcie,
 • po utwardzeniu daje się malować i szlifować,
 • nie przebarwia powłok malarskich,
 • nie zawiera rozpuszczalników (jest bezwonny i całkowicie bezpieczny dla wszelkiego rodzaju materiałów dekoracyjnych),
 • nie powoduje korozji metali,
 • jest bardzo łatwy w aplikacji (nakłada się go przy pomocy standardowego pistoletu do uszczelniaczy na odpowiednio przygotowane podłoże).
jak-przygotowac-sciany-przed-malowaniem

Akryl firmy Soudal przeznaczony jest do zastosowań wewnętrznych i możemy go użyć nie tylko do maskowania różnego rodzaju ubytków w ścianach, ale także do:

 • spoinowania płyt gipsowych-kartonowych,
 • wypełniania spoin wokół ram drewnianych i metalowych, przy listwach, parapetach, sufitach, schodach itp.,
 • spoinowania fug o ruchomości maksymalnie do 15 %.

Pamiętajmy przy tym, że w przypadku wypełniania rys i pęknięć w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności (np. w łazience, toalecie czy kuchni) powinniśmy zastosować specjalny Akryl sanitarny firmy Soudal. Akryl ten wyróżnia się podwyższoną odpornością na wilgoć, a także zawiera nowoczesne substancje konserwujące, dzięki którym jest niewrażliwy na zanieczyszczenia biologiczne, grzyby i pleśnie.

maskowanie-ubytkow-w-scianach

Jak zabezpieczyć meble przed malowaniem?

Kwestią, której nie możemy pominąć, jest również zabezpieczenie mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza przed ewentualnymi zabrudzeniami, do których często dochodzi podczas malowania ścian. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest usunięcie z pomieszczenia wszystkich ruchomych przedmiotów na czas malowania, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Ponadto nadal musimy zadbać chociażby o podłogę, parapety czy ramy okienne. Jeżeli opróżnienie pomieszczenia jest wykluczone, to najlepiej zgromadzić wszystkie elementy wyposażenia wnętrza na środku pokoju, tak abyśmy mieli swobodny dostęp do każdej ściany. Następnie zgromadzone rzeczy należy przykryć folią malarską, która charakteryzuje się dobrą wytrzymałością mechaniczną. W dalszej kolejności należy przymocować folię do podłoża przy pomocy taśmy papierowej. Folię i taśmę możemy wykorzystać również do zabezpieczenia podłogi czy parapetów.

jak-zabezpieczyc-meble-przed-malowaniem

Sprzątanie pokoju po malowaniu

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć zabrudzeń podczas malowania pomieszczenia. Zabrudzenia te najlepiej usuwać na bieżąco, zanim farba zdąży wyschnąć. Z zadaniem tym doskonale poradzą sobie ściereczki czyszczące Swipex firmy Soudal. Za ich pomocą usuniemy resztki farby z podłoży nieporowatych, narzędzi, a także z rąk i włosów. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością mechaniczną, są przyjazne dla środowiska naturalnego i nieszkodliwe dla skóry. Ich zaletą jest również bardzo łatwy sposób użycia – wystarczy usunąć świeże zabrudzenie przy pomocy ściereczki, a następnie wypolerować oczyszczoną powierzchnię kawałkiem suchego materiału. Ściereczek Swipex możemy użyć również do usuwania resztek innych materiałów chemii budowlanej, takich jak:

 • silikony,
 • polimery hybrydowe,
 • pianki poliuretanowe,
 • kleje montażowe.

Co istotne, ściereczek Swipex nie należy stosować na podłożach porowatych (np. niezabezpieczone drewno czy kamień naturalny) i zawsze zalecane jest przeprowadzenie uprzedniej próby.

Zobacz podobne artykuły: