Praca z pianką montażową – na co zwrócić uwagę podczas stosowania?

Trudno wyobrazić sobie realizację wielu prac na placu budowy lub podczas remontu bez zastosowania pianki montażowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na jej użycie.

Nowoczesne pianki montażowe są wygodne i łatwe w aplikacji, odznaczają się również wysoką wydajnością i długim terminem przydatności. W rezultacie prace z ich wykorzystaniem przebiegają szybko i sprawnie, zużycie pianki montażowej jest bardzo oszczędne, a napoczętą puszkę możemy długotrwale przechowywać, nie martwiąc się, że pianka straci swoje właściwości. W jakich sytuacjach należy sięgnąć po piankę montażową?

Kiedy stosować piankę montażową?

Pianka montażowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu pracach budowlanych i remontowych. Wykorzystuje się ją m.in. do wykonywania uszczelnień przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej, wypełniania i wygłuszania pustych przestrzeni w konstrukcjach szkieletowych, termoizolacji elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania oraz armatury łazienkowej, czy też do montażu i uszczelniania parapetów, rolet, progów i stopni schodów. Piankę montażową z powodzeniem możemy wykorzystać również do izolacji termicznej i akustycznej ścianek działowych, podłóg, stropów i dachów, ponadto doskonale sprawdzi się przy wypełnianiu przepustów rurowych oraz przejść instalacyjnych w ścianach i stropach.

kiedy-stosowac-pianke-montazowa

Z kolei do montażu płyt i paneli izolacyjnych ze styropianu czy wełny mineralnej do różnego typu podłoży, jakie spotykane są w budownictwie, a także do mocowania płyt OSB, rozmaitych płyt dekoracyjnych, płyt gipsowo-kartonowych i włókno-cementowych w technologii suchej zabudowy najlepiej zastosować klej piankowy, taki jak Soudabond Easy.

szerokie-zastosowanie-pianki-montazowej

Jaką piankę montażową wybrać?

Oferta pianek montażowych jest bardzo szeroka, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego produktu. Najwyższej jakości rozwiązania proponuje marka Soudal. W portfolio firmy znajdziemy m.in. piankę montażową z aplikatorem Genius Gun (dostępną również w wersji zimowej), piankę montażową z aplikatorem Genius Gun do kręgów, a także pistoletową piankę montażową.

Pianka montażowa z wbudowanym aplikatorem Genius Gun jest pianką wielokrotnego użytku, doskonale przyczepną do takich podłoży, jak:

  • drewno,
  • materiały drewnopochodne,
  • PCV,
  • aluminium i inne metale (w tym pokryte powłokami lakierniczymi),
  • beton,
  • mur,
  • cegła,
  • powierzchnie szkliwione. 
jaka-pianke-montazowa-wybrac

Specjalna konstrukcja aplikatora Genius Gun umożliwia przerwanie i wznowienie pracy w dowolnym momencie bez ryzyka zablokowania zaworu. Aplikator ten daje nam także pełną kontrolę nad ilością pianki wypuszczanej z puszki, dzięki czemu dozowanie pianki jest równie oszczędne jak przy użyciu pistoletu. Co istotne, piankę montażową z aplikatorem Genius Gun możemy dozować nawet jedną ręką. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy niezbędna jest asekuracji, np. podczas pracy na wysokości.

Jeżeli prace planujemy wykonać w niskich temperaturach, to najlepiej sięgnąć po piankę montażową z aplikatorem Genius Gun w wersji zimowej. Pianka ta może być stosowana w temperaturach do -10°C.

Natomiast przy uszczelnianiu połączeń kręgów kanalizacyjnych, elementów konstrukcji szybów, studzienek, komór i kanałów telekomunikacyjnych doskonale sprawdzi się pianka montażowa Soudal Genius Gun do kręgów. Pianka ta wyróżnia się podwyższoną odpornością na działanie związków i odpadów organicznych (np. ścieków, grzybów i pleśni ), bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną  oraz krótkim czasem utwardzania (elementy uszczelnianie mogą być poddawane dalszej obróbce już po 1 godzinie od zastosowania pianki).

Firma Soudal oferuje również piankę montażową w wersji pistoletowej z innowacyjnym zaworem Duravalve. Zawór ten gwarantuje maksymalną wydajność pianki przez cały okres jej przydatności do użycia, tj. przez 24 miesiące.

Zarówno aplikator GeniusGun, jak i pistolet umożliwiają bardzo precyzyjne dozowanie pianki montażowej, mimo to czasami stajemy przed koniecznością uporania się z pozostałościami po piance. Tego typu zabrudzenia najlepiej usuwać przy pomocy ściereczek czyszczących Swipex, jeszcze zanim pianka zdąży się utwardzić. Ściereczki Swipex celująco zdadzą egzamin w przypadku podłoży nieporowatych, nie należy ich jednak stosować w przypadku np. niezabezpieczonego drewna czy kamienia naturalnego, ponieważ może to skutkować pojawieniem się przebarwień.

Czym zmyć piankę montażową z rąk?

Ściereczki Swpiex z powodzeniem możemy zastosować również do usuwania pianki montażowej z rąk, a nawet włosów. Dzięki zawartości środków ochrony skóry Swipex pozwolą nam nie tylko zadbać o nienaganną czystość dłoni, ale także zapobiegną ich nadmiernemu wysuszeniu. 

Zobacz podobne artykuły:

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.