Szczelny montaż okien drewnianych

W porównaniu do okien plastikowych, okna drewniane wymagają częstszej konserwacji. Ich niezaprzeczalnym atutem są natomiast m.in. aspekty estetyczne – podobnie jak drewniane elementy wyposażenia wnętrza, wprowadzają do pomieszczenia ciepłą atmosferę. Jak jednak uszczelnić okna drewniane, aby w trakcie użytkowania nie stały się drogą niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku?

Urok drewna jest niezastąpiony, dlatego nie powinien dziwić fakt, że liczba zwolenników drewnianych okien nie maleje. Rozwiązane to cenione jest zresztą nie tylko ze względów wizualnych: okna drewniane wykonane są z naturalnego surowca, mogą mieć w zasadzie dowolną formę, nie wypaczają się, dobrze spełniają swoje funkcje przez długie lata, można je stosunkowo łatwo naprawić, doskonale sprawdzają się w przypadku wielkogabarytowych przeszkleń, a w zakresie parametrów izolacyjnych nie ustępują oknom plastikowym. Jednak nawet najwyższej jakości okna drewniane same w sobie nie zagwarantują komfortu termicznego w domu czy mieszkaniu. Bardzo ważny jest również ich prawidłowy montaż. Punkt styku okna z murem jest miejscem szczególnie narażonym na utratę ciepła i zawilgocenie. Jeżeli krople wody przenikną do zastosowanego materiału izolacyjnego – ulegnie on degradacji. Dlatego kluczowego znaczenia nabiera zabezpieczenie materiału izolacyjnego przed zawilgoceniem.

jak-uszczelnic-okna-drewniane

Jak uszczelnić okna drewniane?

Rozwiązaniem, które gwarantuje skuteczne i trwałe uszczelnienie styku okna drewnianego lub plastikowego ze ścianą zewnętrzną, jest Soudal Window System (SWS) – kompleksowy system warstwowego montażu okien, opracowany przez firmę Soudal. System ten opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” i polega na zastosowaniu podczas instalacji okna trzech współpracujących ze sobą warstw:

  • warstwy izolacji termicznej i akustycznej,
  • uszczelnienia wewnętrznego,
  • uszczelnienia zewnętrznego.

W Soudal Window System funkcję tych warstw pełnią odpowiednio:

  • pianka poliuretanowa (np. Soudafoam lub Flexifoam),
  • taśmy paroprzepuszczalne SWS,
  • taśmy paroszczelne SWS.

Pianki montażowe Soudal rozprężają się podczas aplikacji i precyzyjnie wypełniają szczelinę wokół okna. W efekcie skutecznie przeciwdziałają ucieczce ciepła z budynku, a także przenikaniu hałasu do jego wnętrza. Aby pianka pozostała sucha i nie utraciła swoich właściwości pod wpływem działania czynników atmosferycznych – zostaje odpowiednia zabezpieczona, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Z kolei taśma paroprzepuszczalna SWS chroni piankę przed m.in. wodą opadową, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz.

montaz-warstwowy-drewnianych-okien

Dzięki zastosowaniu Soudal Window System okna drewniane osiągną swoje parametry użytkowe  i zapewnią wysoki komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń. System SWS pozwoli nam także odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania w sezonie zimowym oraz ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.

Montażu warstwowego drewnianych okien – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym warunkiem prawidłowego montażu warstwowego zarówno okien drewnianych, jak i plastikowych,  jest zachowanie odstępu 2-3 cm pomiędzy ościeżem a ościeżnicą. Szczelinę tę wypełnia się następnie pianką poliuretanową. Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża przed zamocowaniem taśmy okiennej – musi być ono stabilne, oczyszczone i gładkie, dodatkowo można je zagruntować. Należy się upewnić, że pianka poliuretanowa jest szczelnie osłonięta na całym obwodzie okna. Ryzyko powstania pustych przestrzeni pomiędzy taśmą a podłożem diametralnie zminimalizujemy dzięki zastosowaniu taśmy pokrytej klejem na całej szerokości. Mocując taśmę, należy zwrócić uwagę na położenie jej osi podłużnej, która powinna się znajdować się w miarę możliwość na linii styku ościeżnicy okiennej z murem. W narożnikach  należy pozostawić zakład około 4 cm. Taśmą należy okleić również kotwy, za pomocą których okno przytwierdzone jest do ściany zewnętrznej.

montaz-drewnianych-okien-zima

Montaż drewnianych okien zimą

Jeszcze do niedawna montaż okien możliwy był wyłącznie w sezonie letnim. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu firmy Soudal w postaci pistoletowej pianki poliuretanowej Flexifoam, instalację nowej stolarki okiennej bez problemu wykonamy również w temperaturach do -10°C. Do zalet pianki Flexifoam należą:

  • specjalna wielosezonowa formuła,
  • pełną elastyczność w przypadku zmian liniowych profili ościeżnicowych,
  • perfekcyjna przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych,
  • doskonałe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej,
  • bardzo szybki czas utwardzania,
  • niska emisja substancji lotnych (certyfikat EC1 Plus),
  • niebieski kolor, który umożliwia błyskawiczną identyfikację pianki.

Zobacz podobne artykuły:

23 lipiec 2024

Odnawianie mieszkania

Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.